Новини

Протести «нетунеядців» у Білорусі: затримані члени незалежних профспілок ВАЖЛИВО!

У Мінську відбулася масштабна акція протесту під назвою «Марш нетунеядців», спрямована проти Декрету №3, який було підписано у квітні 2015 року. В акції взяли участь близько 5 тисяч осіб. У Гродно та Могильові у цей час також відбулися чисельні протести, які, на відміну від Мінського, не були узгоджені з владою.


 

 

Згіддно з Декретом №3, громадяни Республіки Білорусь, які не працюють упродовж півроку, зобов’язані один раз на рік сплачувати податок, який складає 20 базових величин (одна базова величина дорівнює більше 10 USD). У майбутньому норми Декрету хотіли імплементувати до Трудового Кодексу Білорусі, однак завдяки протистоянню незалежних профспілок та втручанню Міжнародної організації праці цю ініціативу не було реалізовано.

Повідомлення про необхідність сплати податку на початку 2017 року отримали близько 500 тис. громадян. За офіційними даними, станом на 20 лютого 2017 року, коли закінчився строк  сплати збору,  гроші надійшли лише від 10% громадян, які отримали повідомлення.

На думку протестувальників, даний Декрет суперечить Основному закону країни та є неприйнятним у контексті прав людини.

«Марш нетунеядців» став продовженням хвилі протестів, яка упродовж останніх трьох тижнів відбувалася у багатьох містах та селищах Білорусі. Результатом «антидекретного» руху стала заява Президента Лукашенка 9 березня про те, що у 2017 році податок на тунеядство не стягуватиметься, а кількість тих, хто вважається соціальними утриманцями, буде зменшено. Однак невдоволення населення не вщухає: обурені громадяни не погоджуються на мораторій та вимагають повної відміни Декрету.

Лідер Білоруського конгресу демократичних профспілок Олександр Ярошук, коментуючи мінську ходу, зазначає: «Марші протесту, що відбуваються останнім часом, у тому числі вчорашній у Мінську – це спроба провести повстання у гетто. Білоруський режим змушений вдягти на деякий час овечу шкіру та погоджуватися на деяку лібералізацію порядку у гетто, але при цьому свою вовчу сутність він змінювати не збирається і не може. Звідси ці звірині побиття і катування підлітків, звідси концентрація десятків водометів та автозаків».

Незважаючи на те, що акцію 15 березня у Мінську було узгоджено з владою, під час ходи та одразу після її завершення правоохоронці здійснили кілька затримань, застосовуючи фізичне насилля. Було затримано близько 20 людей, серед яких громадські та політичні активісти, а також випадкові люди.  Крім того, є повідомлення про те, що деякі учасники не повернулися додому після маршу.

Серед затриманих учасників акцій протесту у білоруських містах - 15 активістів незалежних профспілок. Крім того, 12 березня в Орші, за годину до старту акції, була  затримана лідерка  Бобруйської міської організації профспілки РЕП Галина Смирнова. Вона закликала членів незалежної профспілки протестувати   поки влада не скасує декрет. Профлідерка  провела 8 годин в місцевому відділенні міліції й не змогла приєднатися до колег на акції.

Голова РЕП Геннадій Фединіч, на якого очікує суд  за участь в марші проти Декрету № 3 у лютому, заявив:

«Я хочу запитати, за що затримані люди? У нас мирні зібрання неприпустимі, у нас військовий стан введено? Я переконаний, що влада хоче налякати народ. Це велика помилка». 

У на ситуацію у Білорусі вже відреагувала міжнародна профспілкова спільнота.  Зокрема, генеральний секретар Глобальної  спілки  IndustriALL Вальтер Санчес написаву листі до Президента Александра Лукашенка:

«Глобальна спілка IndustriALL рішуче  засуджує нещодавні арешти мирних протестувальників, які законним чином висловлювали свою опозиційну думку щодо податку з безробітних. Ми закликаємо владу Білорусі негайно звільнити всіх представників громадянського суспільства, у тому числі 12 профспілкових лідерів».

Також Глобальна спілка IndustriALL закликає скасувати податок з безробітних, який грубо порушує статтю 41 Конституції Республіки Білорусь, а також міжнародні правові акти, зокрема Конвенцію МОП № 105« Про скасування примусової праці».

За матеріалами trudovi.org ; industriall-union.org

Останнє редагуванняНеділя, 19 березня 2017 20:22
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83