Новини

НБУ спрогнозував наслідки підвищення «мінімалки» до 3200 грн ВАЖЛИВО!

Підвищення з 1 січня 2017 року мінімальної заробітної плати   у два рази, за оцінками Національного банку України, матиме відчутний вплив як на зайнятість та доходи населення, так і на макроекономічні показники.  Про це зазначається у «Інфляційному звіті» НБУ.


 

Як зазначено у звіті, ці оцінки також узгоджуються з очікуваннями підприємств згідно з результатами опитування   у IV кварталі 2016 року.  Терміни проведення опитування співпали в часі з оприлюдненням намірів Уряду підвищити МЗП удвічі, тож підприємствами була врахована ця інформація під час формування очікувань на наступний рік.

За оцінками НБУ, на ринок праці одночасно впливатимуть протилежні за своєю дією ефекти. Підвищення мінімальної зарплати призведе до зростання номінальної заробітної плати в 2017 році у середньому на 23%. Для низькооплачуваних працівників таке зростання буде суттєвішим  - на 45%.

графіки НБУ звіт

«Підприємства також очікують зростання собівартості виробництва продукції в усіх видах діяльності насамперед за рахунок підвищення витрат на оплату праці. За оцінками НБУ, зростання витрат на оплату праці, особливо для малого та середнього бізнесу, призведе до суттєвішого зниження зайнятості, ніж прогнозувалося раніше. Загальна чисельність працівників формального сектору економіки в 2017 році скоротиться на 9% порівняно з 2016 роком. Внесок скорочення за рахунок підвищення МЗП становитиме близько 630 тис. осіб. Зниження офіційної зайнятості буде непропорційним – більшою мірою відбудеться за рахунок малих та середніх підприємств (МСП) та ФОП. НБУ  пояснює це, насамперед,  майже двократним збільшенням податкового тиску на підприємства на єдиному податку.  Однак частково таке зниження компенсується збільшенням неформальної зайнятості.  Крім того, збільшення середнього рівня оплати праці в економіці може стимулювати повернення на ринок праці частини тих зневірених осіб, які почнуть пошуки роботи, та, як наслідок, рівень безробіття може додатково збільшитися», - йдеться у звіті НБУ.

 У цілому ж, за оцінками НБУ,  безробіття перебуватиме на рівні  10% за методологією МОП.  У відомстві відзначають, що саме очікування щодо скорочення зайнятості зумовили зниження індексу ділових очікувань зі 109.2% у ІІІ кварталі до 108.7% у IV кварталі 2016 року.

«За видами діяльності ефект від зниження зайнятості також буде нерівномірним. Частка низькооплачуваних працівників найбільша в сільському господарстві, готельному та ресторанному бізнесі, операціях з нерухомим майном, будівництві та торгівлі. Однак для цих секторів притаманна значна неформальна зайнятість. За результатами опитувань, найбільше на скорочення кількості працівників очікують саме підприємства АПК (28.4% респондентів порівняно з 19%  у середньому по Україні), у добувній промисловості (23.9%), будівництві (24.1%), роздрібній торгівлі (27.8%), на малих підприємствах (18.3%). У свою чергу, в промисловості та транспорті найбільша частка великих та середніх підприємств, у тому числі орієнтованих на експорт, на яких не так поширена неформальна зайнятість. Крім того, рівень середньої заробітної плати працівників цих підприємств є достатньо високим. У цих секторах вплив підвищення МЗП насамперед позначиться зростанням виробничих витрат», - прогнозує НБУ.

графіки

 Водночас ефект на споживання від зростання доходів найменш забезпечених верств населення, згідно з розрахунками НБУ, переважить ефект від зростання безробіття. Підвищення доходів насамперед позначиться на збільшенні споживання продовольчих товарів внутрішнього виробництва. Відповідно, за оцінками НБУ, у зв’язку з підвищенням МЗП інфляція уповільнюватиметься стриманішими темпами, ніж прогнозувалося раніше. Згідно з розрахунками НБУ збільшення споживчих витрат посилить роль приватного споживання в зростанні ВВП, водночас вплив на сальдо консолідованого бюджету буде нейтральним.

У звіті також зазначено, що інфляційні очікування підприємств уже зросли. Згідно з опитуванням, підприємства в наступні 12 місяців очікують зростання цін на 16.2% (у ІІІ кварталі 2016 року – 13.8%).

«В оцінці факторів споживчої інфляції суттєво посилився вплив доходів населення, а в оцінці зростання цін виробників – вплив вартості трудових ресурсів. Незважаючи на очікуваний помірний макроекономічний вплив підвищення МЗП у 2017 році, зростають ризики в середньостроковій перспективі», - вважають у НБУ.

Крім того, у документі зазначається, що  підвищення мінімальної зарплати поглиблює невідповідність в оплаті праці між кваліфікованими та некваліфікованими робітниками, збільшує розрив між пенсійною винагородою та МЗП.  А це містить ризики зростання соціального напруження та активізації тиску на уряд щодо подальшого підвищення соціальних стандартів.

За матеріалами  bank.gov.ua 

Останнє редагуванняП'ятниця, 03 лютого 2017 13:37
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83