Консультація

Про відпустки та їх правозастосування ВАЖЛИВО!

Конфедерація вільних профспілок України розглянула звернення голови первинки Вільної профспілки медичних працівників України  комунального закладу Львівської обласної ради «Львівська обласна дитяча клінічна лікарня «Охматдит» Василя Штибеля. щодо тлумачення норм чинного законодавства про відпустки та їх правозастосування. 

З приводу порушеного питання інформуємо: щодо можливості роботодавця примусово відправити працівника у відпустку у разі наявності чотирьох невикористаних днів щорічної основної відпустки звертаємо увагу, що відповідно до ст. 12 Закону України «Про відпустки» невикористані дні щорічної основної відпустки можуть бути перенесені на наступний рік, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка.

Крім того, за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні. (ч.4 ст.24 Закону України «Про відпустки»).

Разом з тим, загальна тривалість щорічних основної та додаткових відпусток не може перевищувати 59 календарних днів, а для працівників, зайнятих на підземних гірничих роботах, — 69 календарних днів (ч.З ст.10 Закону України «Про відпустки»).

Щодо варіанту компенсації частини додаткової відпустки за минулий рік у вигляді грошової компенсації, необхідно враховувати, що виплата грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку можлива лише у разі звільнення працівників, які мають дітей, дитину-інваліда, дитину — інваліда з дитинства підгрупи А І групи. У разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - інваліда з дитинства підгрупи А І групи (ст.24 Закону України «Про відпустки»).

Відносно питання про невикористання щорічної основної відпустки за минулий рік та вихід у відпустку вперше та отримання допомоги на оздоровлення за поточний рік, зазначаємо, що за умови виходу у щорічну основну відпустку особа має право отримати допомогу на оздоровлення. З 01.01.2012 р. медичним і фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів (установ) виплачується допомога на оздоровлення у розмірі посадового окладу під час надання основної щорічної відпустки. (Постанова Кабінету міністрів від 11.05.2011 р. № 524 «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери»).

Щодо питання про право працівника брати відпустки по 5 днів з понеділка по п'ятницю, фактично не включаючи суботи та неділі (вихідні) та продовжуючи тривалість своєї відпустки, звертаємо Вашу увагу, що вихідні дні (субота, неділя) до тривалості щорічних відпусток включаються як звичайні календарні дні. Проте, з метою недопущення втрат робочого часу роботодавець може не погодитися на поділ відпустки та запропонувати умови поділу щорічної відпустки (ч.З ст.11 Закону України «Про відпустки»). Таким чином, роботодавець прямо заборонити не може, проте має право запропонувати працівнику графік виходу у відпустку.

Нагадуємо, що працівникам закладів охорони здоров’я установ надається 24 дні щорічної основної відпустки.

Додаткова щорічна відпустка медичним працівникам надається за особливий характер праці. Тривалість цієї відпустки встановлюється за Списком виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці - Додаток № 2 до постанови Кабінету міністрів «Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці» від 17 листопада 1997 р. № 1290, зі змінами та доповненнями, останні з яких внесено до розділу «Охорона здоров'я» постановою Кабінету міністрів «Про внесення змін у додатки 1 і 2 до постанови Кабінету міністрів від 17 листопада 1997 р. № 1290» від 16 грудня 2004 р. № 1674.

Додаткова щорічна відпустка за особливий характер праці надається у повному передбаченому обсязі в разі, коли працівник працював у цих умовах повний робочий рік. До стажу роботи, що дає право на додаткові щорічні відпустки, зараховується:

час фактичної роботи з особливим характером праці, якщо працівник зайнятий в цих умовах не менше половини тривалості робочого дня, встановленої для працівника цього виробництва, цеху, професії або посади;

час щорічних основної та додаткової відпусток за роботу зі шкідливими, важкими умовами і за особливий характер праці.

Для більшості категорій працівників закладів охорони здоров’я встановлено додаткову відпустку тривалістю 7 календарних днів.

Щодо питання розміру допомоги на оздоровлення за умови, що працівник працює на 0,5 ставки, звертаємо увагу на те, що постановою Кабінету міністрів від 11.05.2011 № 524 передбачено виплату медичним працівникам, матеріальної допомоги на оздоровлення під час надання щорічної відпустки у розмірі посадового окладу (ставки заробітної плати. Матеріальна допомога і матеріальна допомога на оздоровлення під час надання щорічної відпустки — це різні види допомоги. їх розмір може бути різним, але кожна з них не повинна перевищувати протягом року одного посадового (щомісячного) окладу. При виплаті матеріальної допомоги до уваги не береться фактично відпрацьований час у цьому закладі. Для працівників, які за основним місцем роботи працюють наприклад, на 0,5 ставки допомога на оздоровлення виплачується у розмірі повного посадового окладу.

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83