Загальні

Громадськість закликає збільшити представництво жінок у парламенті ВАЖЛИВО!

Активісти та правозахисники закликали лідерів політичних партій дотриматися принципу 30-відсоткової ґендерної квоти в списках на дочасних парламентських виборах.  На сьогоднішній прес-конференції вони оголосили відповідне звернення до парламентарів. Його, зокрема, підтримав й Комітет з питань захисту прав жінок та ґендерної рівності Конфедерації вільних профспілок України.   


 

Згідно з глобальним Рейтингом гендерного розриву (The Global Gender Gap Report) 2018,  за рівнем  політичного представництва жінок Україна посідає лише 108 місце в світі. Громадські організації, правозахисники та активісти вважають, що   12% депутаток у парламенті нашої країни - це критично мало не тільки для досягнення ґендерної рівності, а як наслідок - для прийняття зважених рішень у політиці, економіці, військовій, освітній, медичній, культурній та інших сферах. Для порівняння: середній показник представництва жінок у національних парламентах країн Європи (членів ОБСЄ) складає 25,6%, у скандинавських країнах – 41,1%, а середньосвітовий показник – 22,7%.

Журналістка, експертка з недискримінації Центру прав людини ZMINA Ірина Виртосу звернула увагу на те, що в Україні 54% населення – це жінки, але у парламенті вони представлені лише 12%.

«Квоти - це не тільки про те, що необхідно треба висувати жінок, а про створення можливостей, - зазначила вона. -  54% -  це наші матері, сестери, подруги, дочки, й вони гідні бути представленими в політичних партіях. Вони мають бути впевнені, що їхні інтереси представлені, а права захищені. Квоти - це не знецінення ролі чоловіків у політиці, а виправлення нерівності в політикумі, де жінки були витіснені або виконували другорядні ролі".

 У свою чергу, народна депутатка Ірина Суслова вважає, що квоти – це механізм вирівнювання дисбалансу, який практикується як у європейських країнах, так і  у світі.  Вона відзначила, що представлення жінок на рівні 12% у Верховній Раді – найвище за всю незалежність України. Водночас це один з найнижчих показників серед держав Європи.

 - Ми аналізували, й побачили, що в державах зі збільшенням кількості жінок у владі відбувалося збільшення показника ВВП на душу населення, – розповіла нардепка. –  Коли ми говоримо про квоти, то також маємо на увазі врахування потреб частини населення, чого, на жаль, сьогодні часто не відбувається.

Про те, що ґендерне квотування – позитивна світова практика досягнення балансу у владі,  наголосила й голова громадської організації "Ліга захисту прав жінок "Гармонія рівних" Олександра Голуб.

«Це не дискримінує жодну стать, а створює можливості для кожної з них мати своїх представників та представниць» – зазначила вона.

Експерт  Українського інституту з прав людини Богдан Крикливенко вважає, що чоловіки першими повинні лобіювати імплементацію принципів участі жінок на всіх рівнях ухвалення рішень в Україні.

«Немає альтернативного шляху, - пояснив він. - Якщо держава хоче бути успішною, а суспільство – демократичним, необхідно принципово виходити з позицій взаємоповаги та рівності на всіх етапах  прийняття рішень.  Особливо це має враховуватися, коли ми говоримо про формування нового скликання законодавчого органу – парламенту».


Комітет з питань захисту прав жінок та ґендерної рівності Конфедерації вільних профспілок України також підтримав відкрите звернення до керівників політичних партій щодо забезпечення 30% ґендерної квоти в списках на дочасних парламентських виборах.

Як пояснила заступниця голови КВПУ Наталія Левицька, представництво жінок у парламенті важливе, бо допоможе краще відстоювати інтереси працівниць.

- На жаль, потреби та права жінок часто мають недостатньо уваги, -  пояснила вона.  - Прикрим є нещодавне провальне голосування за законопроект 7113 "Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо підвищення гарантій соціального захисту вагітних жінок". Згіно з його положенням, запроваджувалась можливість скорочення тривалості робочого дня для всіх вагітних на одну годину зі збереженням середньої заробітної плати на підставі заяви працівниці та довідки про взяття на облік з вагітності. Тож ми, як профспілки, хотіли б мати у парламенті більше депутаток та депутатів, які б допомагали захищати права трудівниць на законодавчому рівні.

У свою чергу, Міжнародна секретарка КВПУ Олеся Брязгунова розповіла про позицію європейських колег щодо збільшення представництва жінок у Європарламенті:

«14-ий конгрес  Європейської конфедерації профспілок, який проходив  з 20 по 24 травня у Відні, відбувся якраз напередодні парламентських виборів у ЄС. І профспілки з держав-членів ЄС не залишилися осторонь виборчого процесу. Зокрема, на конгресі вони закликали членів та громадян своїх країн голосувати за справедливішу Європу, й підтримати тих кандидатів, які беруть участь у боротьбі за більшу демократію, соціальну справедливість, кращі умови праці, підвищення заробітної плати, справедливу мобільність і відсутність соціального демпінгу. Водночас на конгресі  делегати підтримали кампанію «Жінки - для Європи. Європа -  для жінок» ( #womenforeurope , #europeforwomen). Мета її досить амбітна: 50% відсотків депутаток  у Європарламенті.  У рамках кампанії Жіночий комітет ЄКП закликав  вивчати програми партій і голосувати за кандидаток і тих, хто ставить права жінок  та досягнення ґендерної рівності у пріоритетних пунктах».

Звернення Квооти1

Звернення Квооти2

Звернення Квооти3

Підписати звернення можна за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1Mdr_vrZvnPCLznCrVU4g9VGeg9a5GJVR/view?fbclid=IwAR2Jj_dhUW01uRYz4JYKTOHhaIrPFPCt07wk9cXelTqUED82mN3qH3HuqQk

 

 

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83