Загальні

Наскільки гідна і безпечна праця в Україні? (ВІДЕО) ВАЖЛИВО!

Традиційно 28 квітня відзначають Всесвітній день охорони праці. Цього року Міжнародна організація праці приурочила його темі: «Охорона праці на роботі майбутнього». Як зазначено у розповсюдженій інформації, вибір теми обумовлено викликами та змінами, які відбулися внаслідок розвитку технологій та під дією нових демографічних, глобалізаційних, кліматичних та інших чинників. Прес-конференція ж, що відбулася в Національній спілці журналістів, із доволі промовистою назвою: «Наскільки гідна і безпечна праця в Україні? Несвяткові роздуми напередодні 1 травня» вийшла за межі окресленої тематики. Учасники заходу – голова Конфедерації вільних профспілок України Михайло Волинець, його заступники Наталія Левицька і Петро Тулей та машиніст локомотивного депо Дарниця депо, член тамтешнього первинного осередку Вільної профспілки залізничників України Євген Подуражний – докладно та без прикрас розповіли, якою насправді є ситуація із дотриманням правил техніки безпеки на вітчизняних підприємствах та умовами праці.


А розпочалася прес-конференція з хвилини мовчання – на честь тих, хто зазнав смертельних травм на виробництві, та загиблих внаслідок Чорнобильської АЕС.

Потім було оприлюднено цілу низку статистичних даних. Зокрема присутні довідалися, що в середньому у світі щодня внаслідок нещасних випадків і захворюваності на виробництві вмирають близько 5 тисяч осіб, сумарно досягаючи за рік від 2 до 2,3 мільйона випадків виробничо обумовленої смертності.

Михайло Волинець у вступному слові наголосив на тому, що питання охорони праці є вкрай важливими, однак роботодавці не завжди і не скрізь приділяють цій темі належну увагу. «Що можуть органи влади, профспілки, роботодавці спільними зусиллями зробити, щоб покращити умови праці?» - риторично запитав він. І продовжив: - Адже ситуація і справді катастрофічна. За минулий рік внаслідок трагічних випадків на виробництві 41 дитина залишилася без батька і ще троє дітлахів – без матері. А скільки травмовано і покалічено! Причому сумна статистика має тенденцію до зростання».

Голова КВПУ відзначив, що Міжнародна організація праці уважно спостерігає за станом справ у нашій країні, свідченням чого є започатковані нещодавно два проекти МОП в Україні

Також Михайло Волинець докладно зупинився на причинах міграції, що останніми роками набуває масштабних розмірів.

Цю ж тему продовжив Петро Тулей. Він наголосив на тому, що три з половиною мільйони українців працюють за кордоном на постійній основі, а приблизно 7-9 мільйонів осіб – на тимчасових роботах. «Причина не тільки в тому, що в Україні вкрай низькі зарплати, а й у тому, що рівень безпеки та умови праці у нас значно нижчий, ніж у сусідніх Польщі й Угорщині, Чехії та країнах Балтії, - зазначив заступник голови КВПУ. – За минулий рік заробітчани перерахували на Батьківщину 14 мільярдів доларів США, що, по суті, становить чверть Державного бюджету України.

Євген Подуражний нагадав, що торік уже брав участь у прес-конференції на схожу тему. «На жаль, змушений констатувати, що за рік ситуація на залізниці не те, що не покращилася, а навіть погіршилася, - зауважив він. – Відтік спеціалістів шалений. Я й сам, чесно кажучи, думаю про те, щоб податися за кордон. Рухомий склад на залізниці – це катастрофа. І електровози, і тепловози, і вагони у такому стані, що становлять серйозну загрозу як для самих працівників, так для довкілля, бо доводиться перевозити небезпечні вантажі у непридатних для цього вагонах і цистернах». Розповів член ВПЗУ про трагічний випадок, що стався у Гребінці. Там машиніст внаслідок пожежі зазнав опіків, після чого помер у лікарні. «І за це нікого не покарали, - зазначив Євген Подуражний. – Навпаки – виконувач обов’язки голови правління Укрзалізниці Євген Кравцов невдовзі позбувся «в.о.» і став повноцінним керівником».

Наталія Левицька свій виступ розпочала з того, що зауважила: «Питання охорони праці актуальне, як і сто років тому, коли було створено Міжнародну організацію праці». Далі вона навела статистичні дані: в Україні 800 тисяч осіб працюють у шкідливих умовах, із них – 120 тисяч жінок. «Ці люди щодня наражають своє здоров’я на небезпеку, - акцентувала заступниця голови КВПУ. Також вона загострила увагу на тому, що Україна має ратифікувати Конвенцію МОП №173 про безпеку праці, а ще – згідно з Угодою про асоціацію з Європейським Союзом ми взяли на себе зобов’язання імплементувати директиви та постанови керівних органів ЄС, але й досі не спромоглися цього зробити.

КОМЕНТАРІ

Михайло ВОЛИНЕЦЬ, голова Конфедерації вільних профспілок України: «Маємо привернути увагу суспільства не лише до того, як будується соціальний діалог в Україні, а і які причини призвели  до високого рівня травматизму на підприємствах, низького рівня заробітних плат та несвоєчасної виплати зарплатні. Потрібно вирішити, що саме профспілки  разом із органами влади, роботодавцями можуть зробити для вирішення цих нагальних проблем. Високим рівнем травматизму на виробництві в нашій державі зацікавилися європейська спільнота. А  Міжнародна організація праці, намагаючись допомогти працівникам в Україні, започаткувала два проекти, які  направлені на покращення гігієни праці та покращення якості людського життя». 

Петро ТУЛЕЙ: заступник голови Конфедерації вільних профспілок України: «Жахливі умови праці призводять до високого рівня міграції працездатного населення. Люди шукають кращої долі. Лише за останні два роки близько 20 тисяч залізничників залишили Україну і поїхали працювати до Чехії, Польщі, Литви. Ми намагаємося співпрацювати із профспілками тих країн, куди їдуть на заробітки наші співвітчизники, щоб вони відчували себе захищеними. На жаль, політика України побудована таким чином, що здебільшого населення не може отримати вдома безпечну працю і гідну заробітну плату».

Євген ПОДУРАЖНИЙ, член первинного осередку локомотивного депо Дарниця Вільної профспілки залізничників України: «Спостерігається низький рівень мотивації та зацікавленості працювати залізничником. Відчувається нестача кадрів на низку професій, а молодь, яка приходить після навчання, стикаючись із реаліями, не бажає працювати за набутим фахом. Натомість, керівництво збільшує навантаження на робітників, таким чином намагаючись перекрити нестачу кадрів, але це не вихід, адже перевантаження, наприклад, машиністів несе загрозу життю пасажирів та навколишньому середовищу, якщо йдеться про перевезення небезпечних вантажів. Профспілки намагаються привернути увагу суспільства до грубих порушень техніки безпеки. Якщо ж нас не  чують, то вдаємось до крайніх заходів – страйкуємо».

Наталія ЛЕВИЦЬКА, заступниця голови Конфедерації вільних профспілок України: «Що ми маємо? Уряд не виділяє коштів на охорону праці. Наприклад, у вугільній галузі не всі гірники забезпечені рятівниками, а це - грубе порушення техніки безпеки, робітник не має права працювати в шахті без рятівника. Ми також маємо зупинити насильство на роботі. Сподіваємося, що найближчим часом Верховна Рада таки спроможеться ухвалити законопроект щодо мобінгу (цькування). Це дозволить припинити такі явища, як психологічний, моральний, фізичний тиск на працівника керівником, поліпшить клімат всередині багатьох колективів. Усім сторонам соціального діалогу та трудових відносин нарешті необхідно остаточно усвідомити, що найбільша цінність – це життя працівника, який має отримати гідні, безпечні умови праці та гідну заробітну плату. Від цього залежить результат його роботи».

Докладніше за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=vjjnORFIQws

Медіа

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83