Загальні

Рада голів НПГУ: гостро, принципово і відверто ВАЖЛИВО!

До всіх проблем шахтарів державних вугледобувних підприємств, які протягом останніх років тільки поглиблюються – хронічного недофінансування, заборгованості із заробітної плати, збитковості підприємств, непрозорої системи розподілу державних дотацій, застарілого обладнання, низького рівня безпеки праці, неефективного менеджменту та корупції – цього року додалася ще одна – почав діяти Закон «Про ринок електричної енергії».

 

Із введенням документа у дію та через існуючу заборгованість за спожиту раніше електроенергію шахти почали знеструмлювати. Бо за цим законом передбачено укладання договору між постачальником та споживачем електроенергії і серед основних умов – передоплата підприємством постачальнику останньої надії за надання ним послуг із електропостачання та відсутність заборгованості за спожиту в попередні роки електроенергію, а її у державних шахт набралося аж на 15 млрд грн. Тож, підприємства не мають змоги укласти нові угоди на постачання електроенергії, поки не погасять своєї заборгованості, а оскільки коштів, передбачених у Держбюджеті-2019, недостатньо навіть для виплати зарплати та забезпечення безперебійної й безпечної  роботи державних шахт, вони опинилися під загрозою повної зупинки виробництва через знеструмлення. Що робити далі і до яких заходів вдатися, у звיּязку з цією патовою ситуацією й обговорювала на своєму черговому засіданні Рада голів Незалежної профспілки гірників України, яке відбулося у столиці 18 квітня.

Голова НПГУ Михайло Волинець у своєму виступі докладно зупинився на проблемах галузі. Він зазначив, що станом на 10 квітня ц. р. заборгованість із зарплати становить 813,7 млн грн.

«Відключення електроенергії державним вугледобувним підприємствам, підпорядкованим Міненерговугілля, набуває системних ознак, - підкреслив профспілковий лідер. - У квітні цього року вже були частково знеструмлені державні підприємства «Волиньвугілля», «Селидіввугілля», «Мирноградвугілля», «Торецьквугілля», «Лисичанськвугілля» та «Первомайськвугілля». І зараз більшість із них працюють лише у режимі життєзабезпечення. При цьому керівники шахт отримували попередження від постачальників електричної енергії про повне припинення електропостачання, що неминуче призведе до зупинки роботи водовідливних комплексів, а отже відкачування шахтних вод і підтоплень. Якщо копальні будуть повністю знеструмлені, це загрожує десяткам тисяч гірників не лише втратою роботи, а й екологічною катастрофою регіонам, де розташовані шахти, а також невідворотними негативними економічними наслідками для всієї держави. Зупинка всього лише на 5 годин поспіль систем водовідливу шахт призведе до повного їх затоплення та неможливості відновлення роботи із видобутку вугілля у майбутньому.

За розпорядженням Кабміну, 450 млн грн було спрямовано на часткове погашення боргів державних вугледобувних підприємств за спожиту електроенергію: 300 млн грн – у березні і 150 млн грн – у квітні. Але цих коштів для вирішення питання безперебійного забезпечення державних вугільних підприємств електроенергією – недостатньо».

За словами профспілкового лідера, якого у своїх виступах підтримали голови первинних і місцевих осередків Олександр Абрамов, Сергій Павлов, Віктор Видиш, Григорій Даценко, Євген Марусенко, Віталій Оніжук, Сергій Макаров та інші, негативним наслідком кризових явищ у вугільній галузі є втрата трудових ресурсів. У 2018 році середньооблікова чисельність працівників державних шахтах скоротилася на 10% (із 46 164 до 41 695 працівників). Звернули увагу промовці й на те, що умови праці шахтарів державних вугледобувних підприємств не відповідають нормативам безпеки і гігієни праці, бо галузева комплексна програма з охорони праці та промислової безпеки постійно недофінансовується, а цього року взагалі стався безпрецедентний випадок – про охорону праці в уряді взагалі забули, бо не виділили на неї жодної копійки. Тож, навіть про саморятівники та інші засоби індивідуального й колективного захисту шахтарям залишається лише мріяти. Мало оптимізму присутнім додали й виступи заступника міністра енергетики та вугільної промисловості Анатолія Корзуна і начальника Управління нагляду за діяльністю Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування Максима Зацерковного, бо фактично вони не надали належної й повної відповіді на жодне із поставлених їм запитань, тому Рада голів НПГУ ухвалила постанову, у якій висунула цілу низку вимог до Кабінету міністрів і Міністерства енергетики та вугільної промисловості.

Також учасники засідання висловили солідарність із профспілковими братами та сестрами з Білорусі, долучившись до флешмобу.

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83