Загальні

Охорона материнства: перспективи впровадження нових стандартів в Україні ВАЖЛИВО!

13 березня у Києві відбувся тристоронній круглий стіл щодо поширення ґендерних міжнародних трудових стандартів в Україні. Захід організувала Міжнародна організація праці у рамках двох проектів «Інклюзивний ринок праці для створення робочих місць в Україні» та «Оплата праці в Україні: технічна допомога задля подолання заборгованості із заробітної плати, встановлення мінімальної зарплати та рівного винагородження». Основною темою, винесеною на обговорення, був захист прав матерів й вагітних жінок на ринку праці та можлива ратифікація нашою державою Конвенції №183 про охорону материнства. 


 

Нові стандарти захисту вагітних та матерів

Відкриваючи захід, проектний координатор МОП Тетяна Міненко відзначила, що охорона материнства важлива як для трудівниць та їхніх сімей, так і є важливим елементом у досягненні справжньої рівності й забезпечення однакових можливостей для чоловіків та жінок на робочому місці.

«Вагітні жінки та матері, які вигодовують немовлят, потребують соціального захисту, гарантій збереження їхнього робочого місця на період вагітності та відпусток по догляду за дитиною та належної медичної допомоги,  - зазначила вона. – Також їм потрібен захист від дискримінації. Саме у цьому контексті особливо важливими є стандарти МОП, відображені у Конвенції 183».

Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко наголосила, що серед напрямів державної політики щодо забезпечення рівності чоловіків та жінок захист та підтримка материнства й батьківства –   один з пріоритетних і закріплений законодавчо.

«Заходи у цьому напрямку одночасно сприяють зміцненню українських родин, громади і України, як держави в цілому, - відзначила вона - Якщо говорити про Конвенцію №183, то її ратифікація важлива у цьому контексті. Україна як сучасна держава повинна відповідати  сучасним міжнародним стандартам в галузі прав людини, у тому числі - трудових, які сформульовані в конвенціях МОП. Як країна, яка закріпила в Конституції євроінтеграційний  курс розвитку, без сумніву, ми повинні орієнтуватися й на правові норми, які існують  на рівні ЄС. Наприклад, необхідно імплементувати низку Директив ЄС, які стосуються забезпечення рівних прав чоловіків та жінок й захисту материнства».

Національний координатор МОП в Україні Сергій Савчук відзначив, що його організація тримає руку на пульсі й впроваджує нові трудові стандарти відповідно до змін у сфері праці.

«Наша держава ратифікувала  Конвенцію №103, й здавалося б, ми могли б заспокоїтися, - сказав він. – Хочу нагадати,  що ще 100 років тому однією з трьох перших конвенцій, розроблених засновниками МОП, стала конвенція про захист жінок до і після пологів.  З розвитком виробничих відносин виникла потреба у новому стандарті, й у 1952 році було ухвалено Конвенцію 103. Цей документ виконав свою функцію, тож виникла потреба у новому, з ширшою сферою охоплення. Тому у 2000 році була ухвалена Конвенція 183 про охорону материнства. Її ратифікація – у  наших з вами руках, як і майбутнє праці в Україні».

Голова Конфедерації вільних профспілок України Михайло Волинець також згадав минуле: у яких умовах народжували та вигодовували немовлят такі трудівниці, як його мати.

«Після мого народження від моєї матері вимагали, щоб вона одразу виходила працювати, - зазначив профлідер. – На щастя, сьогодні ми бачимо значно вищий рівень захисту материнства. Водночас ми розуміємо, що потрібно більше працювати задля захисту матерів та вагітних, жінок, які планують народжувати. Профспілки підтримують ухвалення нового кращого стандарту у цій сфері. Та  на етапі підготовки до ратифікації Конвенції 183 необхідно особливу увагу приділити аналізу законодавства на відповідність новим нормам МОП. Також у цьому контексті варто розглянути й проект Трудового кодексу (законопроект №1658), положення якого погіршує захист прав жінок, зокрема й матерів з дітьми до трьох років. Ми, як профспілки, не можемо не звернути увагу на те, як  на практиці застосовуються діючі норми та як вони можуть порушуватися».

IMG 0038

Аналіз  стандартів, законодавства та реалій

У ході круглого столу представники органів влади, роботодавців та профспілок уважно слухали виступи експерта будапештського офісу МОП Маріко Оучі, яка зробила фахову презентацію Конвенції 183, а також детальний порівняльний аналіз відповідності українського чинного законодавства положенням цього документу д.ю.н, професора кафедри трудового права та права соціального забезпечення КНУ імені Тараса Шевченка, консультанта МОП Сергія Венедіктова. Свої коментарі щодо нюансів імплементації цих стандартів надала й спеціалістка Департаменту міжнародних стандартів МОП під час «прямого  мосту» із Женеви.

IMG 0107

 

Загалом чинне українське законодавство відповідає положенням Конвенції МОП 183, але  експерти вказують й на необхідності доопрацювань. Наприклад, Сергій Венедіктов звернув увагу на  відсутність чітких  положень стосовно материнства у законодавчих актах щодо недопущення дискримінації, як і механізмів притягнення до відповідальності за їх порушення. Крім того, стаття 25 КЗпП, яка при укладенні трудового договору забороняє вимагати деякі відомості та документи, не містить чіткої заборони щодо подання довідки про вагітність під час працевлаштування. Звернули увагу експерти й на те, що стаття 2 гарантує поширення стандартів на всіх працюючих за наймом жінок. У тому числі - зайнятих  з «нетиповими формами залежної праці»: без письмових трудових договорів, у тіньовій сфері та «неформальному секторі», фіктивно самозайнятих тощо. Але законодавство про працю України не містить визначення такого типу працевлаштування.  Не розроблений у нас  загальний перелік робіт, що шкодять здоров’ю матері й дитини або які створюють значний ризик для здоров’я матері або її дитини, як і не визначена процедура оформлення лікарського висновку про переведення вагітної на іншу роботу. А це суперечить вимогам статті 3 конвенції. Як вітчизняні, так і міжнародні експерти звернули увагу на те, що положення КЗпП та ЗУ «Про відпустки» не передбачають, що частина відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами має обов’язково бути використана жінкою.  Адже така норма є у статті 4 Конвенції.

IMG 0138d

У свою чергу профспілківці висловили застереження  щодо імплементації статі 8 документу МОП. Вона  дозволяє звільняти жінку в період її вагітності або відсутності на роботі у зв’язку з передбаченими для вагітних та матерів відпустками або в період після повернення на роботу, якщо є причини не пов’язані з вагітністю або народженням дитини чи її вигодовуванням. При цьому тягар доведення цього  - покладається на роботодавця. У  чинному законодавстві наразі існує повна заборона на звільнення вагітних жінок і матерів з дітьми до 3-х років.

IMG 0118

«Ми підтримуємо ратифікацію Конвенцію 183, але потрібно забезпечити її виконання з врахуванням українських реалій, - наголосила Наталія Левицька, заступниця голови КВПУ. – Треба зробити все, щоб на практиці жінки не піддавалися дискримінації через вагітність чи її можливість, а матері – були справді захищеними на своїх робочих місцях».

IMG 0156r

Учасники круглого столу зійшлися на думці, що необхідно продовжувати роботу у напрямку імплементації нових стандартів МОП, зокрема напрацьовувати зміни до законів. Тим паче, що Конвенцію 183 вже ухвалили, наприклад,  Білорусь, Молдова, Латвія і Литва, законодавство яких подібне до українського, що зумовлено схожим історичним контекстом.  

 

Олеся Брязгунова

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83