Загальні

Про ситуацію в галузі та справедливу ціну ВАЖЛИВО!

У вугільній галузі склалася катастрофічна ситуація. Заборгованість із заробітної плати на державних шахтах нині становить 816 млн 637 тис. грн. Водночас за останні роки в Україні критично скоротився видобуток вугілля. Особливо гнітюча ситуація у державному вугледобувному секторі. Якщо у 2012 році на державні шахти припадало 30% видобутого в країні вугілля, то у 2017-му – ледь 14%. За січень-серпень 2018-го видобуток знизився ще на 10,5%. Про це йшлося на прес-конференції «Про ситуацію у вугільній галузі та визначення ціни на вугілля», у якій узяли участь голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець, очільник Незалежної профспілки гірників Донбасу Микола Волинко та голова Федерації роботодавців паливно-енергетичного комплексу України Анатолій Татаринов.

«Стрімке скорочення видобутку палива, яке вкрай потрібне для енергонезалежності, – результат недолугої державної політики у цій галузі. – зазначив Михайло Волинець. - І наше основне завдання – забезпечити країну вугіллям власного видобутку».

Нещодавно Міністерство енергетики та вугільної промисловості оголосило про планове підвищення граничної ціни на вугілля для державних видобувних підприємств. Відтак вартість за одну тонну збільшиться на 10,4% – до 2800 грн (без ПДВ і витрат на транспортування). Нова ціна почне діяти з 1 січня 2019 р. За словами лідера НПГУ, попри те, що він часто критикує керівництво профільного відомства, у даному разі варто відзначити, що це цілком виправданий крок. Адже підвищення ціни на вугільну продукцію поліпшить стан державних вугледобувних підприємств і певною мірою створить умови для сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу.

На засіданні Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), буде розглянуто питання щодо встановлення ціни вугілля в тарифі ТЕС на 2019 рік згідно з методикою розрахунку оптово-ринкової ціни. Якщо ж встановити ціну нижче – ніхто не зможе закуповувати вугілля державних шахт, а це у свою чергу призведе до зменшення видобутку, дестабілізації фінансового становища, зростання боргів, а отже – і підвищення соціальної напруги у шахтарському середовищі.

Михайло Волинець також повідомив, що протестні настрої на державних вугільних підприємствах через хронічну невиплату заробленого важкою працею вже й так перебувають на межі соціального вибуху. За його словами, 17 грудня шахтарі Червонограда прибудуть до Львова, де дружною колоною пройдуть від Галицького перехрестя до приміщення Львівської обласної держадміністрації. «Фактично рух транспорту в центрі міста буде заблоковано», - спрогнозував керманич НПГУ. Він також зауважив, що водночас депутати Львівської обласної ради, не усвідомлюючи та не розуміючи усіх насущних проблем гірників, на черговій сесії приймають звернення до НКЕРКП, у якому закликають переглянути умови формування ціни електроенергії, що виробляється підприємствами теплової (вугільної) генерації.

З огляду на зазначене, учасники прес-конференції підготували спільного листа на адресу очільниці Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, Оксани Кривенко. У ньому, зокрема, зазначається, що запропоновану Міненерговугілля регуляторну ціну вугілля встановлено на базі методики, якою НКРЕКП послуговується при визначенні вартості вугільної складової в тарифі генеруючих компаній теплових електростанцій. «Таке рішення є економічно обґрунтованим, гармонізує інтереси вугільної та електроенергетичної галузей, наближає ціну вугілля державних шахт до реальної собівартості та ліквідує дискримінацію українських виробників відносно імпортного вугілля», - зазначається у зверненні.

Якщо ж НКРЕКП з якихось причин (зокрема і піддавшись тиску) при встановленні індикативної ціни послуговуватиметься не затвердженою методикою, то генеруючим компаніям доведеться відмовитися від закупівель вугілля державних шахт на користь приватних.

«Тож розірвання господарських зв’язків між гірниками та енергетиками призведе до катастрофічних наслідків для державної вугільної галузі, - попереджають підписанти листа. - Обсяги видобутку знижуватимуться, фінансовий стан погіршуватиметься, зростатиме соціальна напруга в трудових колективах, занепадатимуть цілі шахтарські міста».

Відео прес-конференції за посиланням: https://interfax.com.ua/news/video/552946.html

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83