Загальні

Як ліквідувати «затори» у енергореформах ВАЖЛИВО!

Українські та європейські експерти презентували оцінку реформ у галузі енергетики та довкілля за підсумками 2017 року. Регулярний моніторинг імплементації Україною Угоди про асоціацію з ЄС у цих секторах здійснюють шість робочих груп у межах проекту «Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до імплементації Угоди про асоціацію». 

Головними викликами в реформуванні газової сфери експерти вважають розділення «Нафтогазу», запровадження конкуренції на роздрібному ринку та перспективи транзиту після 2019 року.

«Україні слід довести, що реформа газового сектору продовжується і приносить конкретні результати для споживачів. Питання щодо цін, яке дискутується урядом спільно з МВФ, не може бути вирішене окремо від питання про відкриття ринку для конкуренції. Це - усунення всіх перешкод для вільного вибору постачальника газу», - зауважив керівник проектів і програм аналітичного центру DiXI Group Роман Ніцович.

Інша дилема, на яку не дала відповідь навіть переконлива перемога у Стокгольмському арбітражі - майбутнє української ГТС та її завантаження з 2020 року.

«На зовнішньому і внутрішньому фронтах стоїть завдання отримати гарантовані обсяги транзиту. Найкращим засобом не допустити побудову обхідних газопроводів є виконання «домашньої роботи». Перед урядом і «Нафтогазом» стоїть надзавдання - відкинути суперечки і знайти спільне бачення щодо моделі відокремлення оператора ГТС, а також залучення як партнера західного оператора», - наголосив експерт.

Зі слів керівника експертної групи «Електроенергія та ядерна безпека» Світлани Голікової, заходи, передбачені Планом імплементації Угоди про асоціацію, загалом виконуються, хоча існує загроза затримок із запуском нової моделі ринку електроенергії.

«Невизначеність з розділенням обленерго і затримка із заходами щодо корпоратизації НЕК «Укренерго» та отримання ним статусу сертифікованого оператора системи передачі створюють загрози для запровадження ринку з 2019 року. Перешкодою може стати наявність неврегульованої заборгованості на діючому ринку електроенергії та затримка у внесенні на розгляд Верховної Ради законопроекту щодо особливостей погашення заборгованості за електричну енергію, що утворилася на оптовому ринку», - зауважила експерт Світлана Голікова.

У нафтовій сфері, зі слів експерта Геннадія Рябцева, досягнуті урядом результати все менше співвідносяться з офіційно проголошеними планами. Частішають повідомлення про ухвалення владних рішень, попри продовження роботи над ними. Акти перевірок діяльності відповідальних інституцій несподівано засвідчують припинення роботи над гучно анонсованими раніше проектами. Міненерговугілля, Мінприроди, Держгеонадра вважають низку завдань виконаними, хоча розроблені ними проекти документів повернуто для доопрацювання.

Присутній на заході голова Конфедерації вільних профспілок України та Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець не міг не долучитися до розмови. «Багато цікавого довелося почути під час змістовної презентації, - зазначив він. – Однак чомусь делікатно зовсім не згадано вугільну галузь, яка є важливою складовою енергетики, про яку, власне, і йшлося у більшості виступів. Хотів би загострити увагу присутніх на кількох питаннях, замовчувати які є великою помилкою. Передусім, це – наявність корупції у вуглепромі, некомпетентність фахівців профільного міністерства та нахабний вплив «смотрящих» на процеси, що відбуваються в галузі».

Профспілковий лідер наголосив на тому, що неодноразові звертання до відповідних органів не дали жодного результату. Також він вказав на той факт, що майже 90 відсотків керівників вугільних підприємств, за дивним збігом обставин, - особи із тимчасово окупованих територій. «Щоб у разі чого – вони могли уникнути відповідальності, повернувшись до рідних міст та селищ», - зауважив Михайло Волинець. І насамкінець піддав нищівній критиці Стратегію розвитку вугільної галузі, яка, по суті, направлена лише на закриття копалень. «І це при тому, що запасів вугілля в Україні вистачить на 840 років видобутку», - зауважив голова НПГУ.

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83