Загальні

Чи потребують захисту соціально-економічні та трудові права українців? (ВІДЕО) ВАЖЛИВО!

Десятого грудня у всьому світі відзначають День прав людини. З цієї нагоди  Конфедерація вільних профспілок України провела прес-конференцію «Чи потребують захисту соціально-економічні права українців?». У вступному слові голова КВПУ Михайло Волинець зазначив, що на 71-й сесії Генеральної асамблеї Організації Об'єднаних Націй спеціальний доповідач ООН Майн Кіаї у своїй доповіді закликав покласти край штучному розмежуванню  основоположних прав людини і трудових прав. Цей заклик підтримали мільйони профспілківців у світі. А самого Майна  Кіаї нагородили профспілковою нагородою за захист прав людини імені Джорджа Міні-Лейна Кіркланда. 


 

Соціальні стандарти потребують підвищення

«Соціально-економічні права потребують пильнішої уваги, оскільки факти їх  порушень є непоодинокими по всьому світі, - констатував Михайло Волинець. -Відповідно до цьогорічного глобального індексу дотримання прав Міжнародної конфедерації профспілок: у 84 країнах цілі групи працівників виключені з трудового законодавства; понад три чверті країн заперечують право на страйк деяких груп робітників або усіх трудівників; понад три чверті країн заперечують право деяких або всіх працівників на колективні переговори; із 139 досліджуваних країн 50 - заперечують або обмежують свободу слова і свободу зібрань. За даними дослідження міжнародної організації, кількість країн, у яких трудівники зазнають фізичного насильства і погроз, зросла на 10 відсотків. Хоч як прикро, але в цьому списку знайшлося місце і для України».

Очільник КВПУ виокремив основні порушення прав: несвоєчасна виплата зарплати, незаконні звільнення та накладення стягнень, недотримання правил техніки безпеки, недотримання пенсійного законодавства, незабезпечення гарантій та пільг учасникам АТО, тиск та насильство стосовно профспілкових активістів. Не обійшов він увагою й те, що в умовах зростання цін і тарифів нинішні соціальні стандарти  не відповідають реаліям і потребують суттєвого підвищення.  

МКП застерігає нашу владу

«КВПУ вкотре закликає владу гарантувати громадянам усі права та створити умови, за яких їх порушення будуть неможливими, - наголосив Михайло Волинець. - У свою чергу, ми запевняємо, що не відступимо від боротьби як за трудові, так і економічні, соціальні, культурні й політичні права».

Левову частку виступу було присвячено проекту Трудового кодексу, який суттєво звужує права працівників, зокрема жінок, людей з інвалідністю та які живуть з ВІЛ/СНІД , а також профспілок. «Законопроект містить низку порушень міжнародних норм, про це у своєму листі до Президента України зауважила генеральний секретар Міжнародної конфедерації профспілок Шарон Барроу. Поважна інституція застерігає нашу владу, що документ потребує серйозного доопрацювання і що в запропонованому варіанті його приймати не можна», - наголосив Михайло Волинець.

Про наслідки пенсійної реформи

Заступник голови КВПУ Петро Тулей повів розмову про наслідки пенсійної реформи. Передусім він вказав на приховане підвищення пенсійного віку.

«До кінця 2017-го вихід на пенсію передбачає 15 років страхового стажу. З наступного року він має становити 25 років, а вже до 2028-го стаж повинен складати 35 років, - роз’яснив Петро Тулей. – За таких підходів у нас половина чоловіків фактично не доживатиме до пенсії. Змінився підхід до оцінки страхового стажу. До недавніх пір рік страхового стажу множився на коефіцієнт 1,35, що впливало на розмір пенсії. За пропозицією Кабміну відтепер коефіцієнт знижено до 1».

Аж ніяк не вдовольнило Петра Тулея і нещодавнє осучаснення, яке він назвав «нульовим», і навів дані щодо рівня пенсій у деяких країнах – далеких і близьких до наших теренів. «У Сполучених Штатах Америки середньостатистичний пенсіонер отримує 1500 доларів, у Франції – 1050, у Польщі – 415, у Росії – 210, у Білорусі – 150. І лише в Україні людина похилого віку може розраховувати на суму, еквівалентну лише 72 доларам», - скрушно зітхнув він.

Одна з найсуперечливіших новацій — введення обов'язкового накопичувального рівня з 2019 року. «Із тих напрацювань, із яким вдалося ознайомитися, до кінця незрозуміло, де гарантія держави щодо вкладів громадян, які накопичуватимуть собі пенсію. Відповіді на це непросте питання немає», - зазначив Петро Тулей. Проте йому вдалося знайти і певний позитив: скасовується оподаткування пенсіонерів, які працюють. Оце і все.

Жінки зазнають дискримінації

Заступниця голови КВПУ Наталія Левицька докладно проаналізувала, наскільки захищені в Україні права жінок. Вона вказала на численні факти дискримінації, яких зазнають представниці прекрасної статі. Передусім, це стосується рівня заробітних плат, адже за даними Державної служби статистики України, практично у всіх сферах зарплати чоловіків вищі, ніж у жінок. «Виконуючи однаковий обсяг роботи, жінки зазвичай отримують значно меншу платню, ніж чоловіки», - зазначила Наталія Левицька. І зауважила, що порушена проблема матиме подальші наслідки, адже якщо ситуація кардинально не зміниться, то у майбутньому це впливатиме на рівень пенсії, який міг би бути значно вищий.

«Нещодавно я побувала у Червонограді, відвідала «Львівську вугільну компанію», побачила, у яких важких умовах трудяться тамтешні працівниці, - розповіла Наталія Левицька. – Вони добре усвідомлюють, що така праця негативно позначається на їхньому здоров’ї. Але у них було сподівання, що завдяки цьому вони зможуть піти раніше на пенсію. Однак уряд позбавив їх цього права, оскільки вилучив їхні професії зі Списків №1 та №2».

Попри все не варто опускати рук

Про стан справ у медичній галузі йшлося у виступі голови Вільної профспілки медичних працівників України Олега Панасенка. «Владі, мабуть, не потрібна така кількість українців, тому вона хвацько узялася за реформування медичної галузі, яке насправді зводиться до звичайнісінького закриття лікувальних закладів», - наголосив він. Промовець також звернув увагу на те, що по лінії МОЗ якщо й закуповують препарати, то вже прострочені. «Урядовці казали, що це прикре непорозуміння, і обіцяли, що препарати замінять, але цього не було зроблено. Як наслідок – дітей, хворих на онкологію, залишили зовсім без ліків, - з неприхованим обуренням констатував Олег Панасенко. – Закінчується 2017-й. І що ж ми маємо? Жодної пігулки не закуплено. Натомість 8 мільярдів гривень, запланованих на закупівлю ліків, практично вкрадено».

Та попри все голова ВПМПУ закликав колег не опускати рук і розповів про те, як не в останню чергу зусиллям очолюваної ним структури вдалося до кваліфікаційного довідника професій повернути фельдшерів медицини невідкладних станів, а також зберегти цілісність бригад екстреної медичної допомоги.

За великим рахунком, пишатися нічим

Голова Вільної профспілки освіти і науки України Володимир Фундовний акцентував увагу на наслідках реформи в освітній галузі. Спочатку він окреслив позитивні, на його думку, нюанси: «Вважаю правильним те, що керівника закладу обиратимуть і трудовий колектив. І те, що він зможе бути у кріслі директора не більше двох термінів, як на мене, це теж добре. Власне, на цьому позитив і вичерпується. Відсотків вісімдесят – суцільний негатив».

Чи не найбільше вельми сумнівного голова ВПОНУ знайшов у новаціях, що стосуються професійно-технічної освіти. «Уже зараз тільки у Києві 28 закладів профтехосвіти готують до закриття. Що вже казати про невеличкі містечка. Місцеві органи не матимуть змоги утримувати колишні ПТУ. Тому десь половину з них чекає сумна доля», - передрік Володимир Фундовний.

Турбує його й інше питання. «Міністерство освіти пишається тим, що успішно проходить процес створення опорних шкіл. Але чи поцікавився хоч один функціонер, як це позначається на учнях, яких звозять єдиним автобусом із навколишніх сіл і яким доводиться вставати удосвіта близько четвертої години. Тому за великим рахунком, пишатися тут нічим», - вважає очільник ВПОНУ. А тому висновок його досить невтішний: «Що медицину, що освіту – відверто знищують».

Медіа

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83