Загальні

Про руйнацію екстренної меддопомоги ВПМПУ попередила високопосадовців ВАЖЛИВО!

Голова Вільної профспілки медичних працівників України (ВПМПУ) Олег Панасенко надіслав звернення Президенту України Петру Порошенку та Прем’єр-міністру Володимиру Гройсману. Очільників держави поінформовано про те, що незважаючи на опір медичної спільноти і громадськості, позицію яких щодо збереження лікарських і фельдшерських бригад закріплено у резолюції Національного форуму охорони здоров’я від 8 жовтня 2017 року, і далі руйнується служба екстреної (швидкої) медичної допомоги. 

«За результатами опитування щодо оцінки медичної сфери в Україні, проведеного в липні-серпні 2017 року соціологічною групою «Рейтинг», лікарю швидкої медичної допомоги довіряє 68% населення, - зазначається у листі. - І це найвищий показник серед усіх фахівців медичної галузі.

 З 1 листопада набрав чинності наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 26.10.2017 р. №1542 «Про затвердження Зміни № 6 до національного класифікатора України ДК 003:2010», згідно з яким скасовано одну з основ ефективно діючої виїзної бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги, а саме професію фельдшера з медицини невідкладних станів. Натомість, введено нові фахи: інструктор з надання догоспітальної допомоги, парамедик, екстрений медичний технік. Після чого набрав чинності створений потайки від соціальних партнерів і суспільства наказ Міністерства охорони здоров’я України № 918 від 09.08.2017 р. «Про внесення змін до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я»».

Введення професії «Парамедик» та немедичних спеціальностей «Екстрений медичний технік» та «Інструктор з надання першої допомоги» призведе до кадрового колапсу в системі екстреної (швидкої) медичної  допомоги через посилення дефіциту лікарів і фельдшерів з медицини невідкладних станів, що позбавить суспільство гарантованого права на безкоштовну, якісну і своєчасну екстрену (швидку) медичну допомогу на догоспітальному етапі та суттєво підірве імідж медичних працівників.

Слід зазначити, що Міністерство охорони здоров’я і Міністерство економічного розвитку і торгівлі грубо порушили норми Конвенції Міжнародної організації праці № 98, статті 3, 22 Конституції України, статті 21, 22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», статті 32, 49² Кодексу законів про працю України. Міністерства перебрали на себе повноваження Кабінету міністрів, а це прямо суперечить вимогам Закону України «Про екстрену медичну допомогу», оскільки у статті 9 цього закону прямо визначено, що Типове положення про бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги затверджує Кабінет міністрів.

Пунктом 32 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених Постановою Кабінету міністрів від 2 березня 2016 року № 285, не допускається введення посад, не передбачених у переліку лікарських посад, посад молодших спеціалістів з медичною освітою та номенклатурі спеціальностей професіоналів із вищою немедичною освітою, які працюють у системі охорони здоров’я. Водночас, відповідні зміни до номенклатури спеціальностей молодших спеціалістів з медичною освітою, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я від 23.11.2007 р. №742 наразі не внесено.

Ці накази затверджено без урахування низки законодавчих актів та нормативно-правових документів, якими на сьогодні регламентовано діяльність центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф та станцій екстреної (швидкої) медичної допомоги та прямо суперечать Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», Закону України «Про екстрену медичну допомогу» та постановам Кабінету Міністрів України від 21.11.2012 р. №№1114 - 1122.

Крім того, відсутні положення та роз’яснення щодо створених в національному класифікаторі України ДК 003:2010 професій «Парамедик», «Екстрений медичний технік», «Інструктор з надання першої допомоги» та «Інструктор з надання догоспітальної допомоги», відсутні роз’яснення щодо підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації цих спеціалістів, їх оплати праці.

Слід зазначити, що акти видані міністерствами, що стосуються прав, свобод і законних інтересів громадян або мають міжвідомчий характер, набирають чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо у них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності (відповідно до статті 3 Указу Президента України № 493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади»). Натомість, наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 26 жовтня 2017 року №1542 набрав чинності через 5 днів після затвердження. А наказ Міністерства охорони здоров’я України від 9 серпня 2017 року №918 «Про внесення змін до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я» ще й досі не оприлюднено на сайті цього відомства.

Наша профспілкова організація разом з медичною спільнотою підтримує  реформу служби екстреної (швидкої) медичної допомоги, але не в такому вигляді і не в тій послідовності, як їх проводить Міністерство охорони здоров’я, тому просимо вжити заходів щодо скасування наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 26.10.2017 р. №1542 «Про затвердження Зміни № 6 до національного класифікатора України ДК 003:2010» і наказу Міністерства охорони здоров’я від 9 серпня 2017 року №918 «Про внесення змін до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я».

«У разі незадоволення вищевказаного прохання Вільна профспілка медичних працівників України разом з представниками екстреної (швидкої) медичної допомоги будуть змушені провести мирні акції протесту в різних регіонах нашої країни і місті Києві та вжити всіх необхідних заходів, передбачених чинними міжнародними нормами і законодавством України», - наголошується у зверненні.

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83