Загальні

Як заборонити страйки в одній галузі, не викликаючи суспільного резонансу. Рецепт «експертів» з Верховної Ради України. ВАЖЛИВО!

13 квітня 2017 р. Верховна Рада України більшістю голосів підтримала у другому читанні  проект Закону «Про ринок електричної енергії України» (№4493) та прийняла його в цілому.


 

Закон покликаний врегулювати відносини на ринку електроенергії, а тому в його положеннях визначені правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електроенергії, які сприятимуть виникненню нормальних відносин серед учасників ринку, пов’язаних з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем та постачанням електроенергії.

Конфедерація вільних профспілок України, не заглиблюючись у деталі правовідносин між учасниками ринку електроенергії, хоче звернути увагу читачів на статтю 13 Закону.

Кінцева редакція статті (у тексті, поданому до другого читання) виглядала так

«Стаття 13. Страйки на підприємствах електроенергетики

  1. Страйки на підприємствах електроенергетики забороняються у випадках, якщо вони можуть призвести до порушення сталості ОЕС України».

Авторами цієї правки «№205» до другого читання є наступні народні обранці:

Н.д.Підлісецький Л.Т. (Реєстр.картка №378)

Н.д.Войціцька В.М. (Реєстр.картка №374)

Н.д.Бєлькова О.В. (Реєстр.картка №336)

Н.д.Батенко Т.І. (Реєстр.картка №123)

Н.д.Бандуров В.В. (Реєстр.картка №79)

Н.д.Мартовицький А.В. (Реєстр.картка №36)

Н.д.Бондар М.Л. (Реєстр.картка №119)

Н.д.Чижмарь Ю.В. (Реєстр.картка №419)

Н.д.Домбровський О.Г. (Реєстр.картка №11)

Таким чином, визначаючи, що страйки будуть заборонені (фактично це ствердження), народні депутати обережно зазначили, що така заборона можлива у випадку порушення сталості об’єднаної енергетичної системи (ОЕС) України. А коли ж тоді можна буде страйкувати, якщо у Законі чітко вказано, що всі учасники енергетичного ринку зобов’язані забезпечувати безпечне, стабільне та доступне функціонування ОЕС України (Розділ XIII «Забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії)?

Це питання скоріше риторичне, адже ані механізмів визначення критеріїв «випадків», коли відбудеться «порушення сталості ОЕС», ані інших правових вказівок про можливість оголошення страйку електроенергетиками ухвалений Верховною Радою Закон №4493 не містить.

Варто зазначити, що під час розгляду профільним парламентським комітетом остаточного варіанту законопроекту до другого читання пропонувалася альтернативна редакція статті 13. Проте народні депутати її одностайно відхилили.

Правка «№204» н.д.Одарченко Ю.В. (Реєстр.картка №183)

Статтю 13 викласти у наступній редакції:

«Стаття 13. Страйки на підприємствах електроенергетики

1. Працівники, що працюють у сфері енергетики, мають право на страйк. Це право обмежуються відповідно до цього закону виключно з метою захисту національних інтересів, життя та здоров'я людей.

2. У випадку, якщо в наслідок страйку передбачається зупинення підприємства електроенергетики, працівники зобов'язані зупинити його таким чином, щоб це зупинення не призвело до виходу з ладу обладнання підприємства, а також обладнання споживачів та інших учасників ОЕС України.

3. Організатор страйку зобов'язаний не пізніше, як за добу до початку страйку, подати Регулятору інформацію щодо суті дій працівників, що зупиняють підприємство електроенергетики».

Як бачимо, більш-менш демократична редакція статті 13 Закону народними депутатами відхилена, адже забороняти легше, аніж помірно дозволяти реалізовувати право трудових колективів на страйк.

Гліб Колесов, юрист Незалежної профспілки гірників України

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83