Загальні

Сьогодні закріпачують артистів, завтра – весь трудовий люд ВАЖЛИВО!

Представники незалежних профспілок працівників закладів культури, артистичної спільноти та громадські діячі звертають увагу українського суспільства на негативні наслідки Закону України  №955-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних і комунальних закладів культури». Його положення спричинили масові порушення прав артистів та незаконні звільнення. Це, у свою чергу, позначається не тільки на трудових колективах театрів, а й на розвиткові української культури в цілому.  Про це йшла мова на прес-конференції «Закріпачення творчих працівників України - помилка чи свідомий обман?».


 

Голова ППО ВППУ Національної опери України імені Тараса Шевченка Віра Корнілова  почала з того, що розповіла, як після ухвалення закону №955-VIII на працівників культури фактично перестали поширюватися положення Конституції України, Кодексу законів про працю України й низки законодавчих актів. Статті горезвісного законопроекту суперечать як чинному українському законодавстві, так і міжнародним  законодавчим актам, які ратифікувала Україна.

«Спочатку, на стадії розробки законопроекту, він був спрямований на оновлення керівних кадрів закладів культури, – наголосила Віра Корнілова. – Та у підсумку – постраждали  від нього  прості працівники, яких перевели на короткострокові контракти. Тож чи працюватиме артист, залежить від «доброї  волі» керівництва, як, зрештою, і термін, на який підписуватимуть контракт. Тепер, виходить, головне для працівників культури – подобатися директору. Крім того, складається враження, що цей закон ухвалили для того, щоб узаконити корупційну діяльність керівників закладів».

Власне, артисти почали бити на сполох ще до того, як був ухвалений закон, ініціатором якого виступили  народні депутати Ірина Подоляк, Сергій Тарута, Микола Княжицький, Марія Матіос. До речі, чимало питань викликає й саме голосування, яке відбувалося з маніпуляціями та порушеннями.  Парламентарі проігнорували тоді як звернення артистів, так і науково-експертні роз’яснення.  Як розповіла Віра Корнілова, парламентарка Ірина Подоляк у офіційному листі відповіла їй, що практика укладання таких контрактів є у Європі. Та чомусь у відповіді депутатки йшлося лише про керівні кадри, а у нашому конкретному випадку через дію закону постраждали прості артисти.  Самі ж артисти, які виступають за кордоном та спілкуються з колегами, котрі там працюють, вважають, що нинішня ситуація в колективами закладів культури – далека від європейської практики.  Адже там артисти мають переважно безстрокові або довгострокові контракти. Крім того, там сильні профспілки, які ефективно захищають права артистів.

                                    Суди, протести та збір підписів

Українські незалежні профспілки намагаються відстояти права працівників культури й вже написали не одне звернення, виходили на численні акції протесту.  Твердження, що  буцімто усі працівники перейшли на контракти і лише невеличка група протестує, також було спростоване під час прес-конференції. Артисти не приховували, що їм доводиться підписувати невигідні для них контракти під тиском. Зокрема про те, як це відбувалося у Харківській опері, розповіла голова первинної профспілки ВПС «Захист справедливості» цього закладу Ольга Бурлакова. Водночас профлідерка на власному прикладі показала, що справедливості можна добитися. Ользі Бурлаковій вдалося у судах довести, що її звільнення було незаконним. Сьогодні вона закликає усіх колег об’єднувати зусилля у боротьбі за свої права. До речі, заяви до суду уже подали артисти оперних театрів, які були звільнені.

Наразі,  як розповів громадський активіст Олександр Шевченко, артисти написали звернення до Президента України та депутатів Верховної Ради з вимогами вжити невідкладних заходів для припинення порушення прав артистів, спричинених законом №995-8. Нині проводиться збір підписів до нього.

«Наше звернення вже підписали біля 700 людей, серед яких багато знаних артистів, -  наголосив Олександр Шевченко. – Головна вимога – розробити законопроект, яким будуть внесені зміни до положень  чинного закону №955-VIII стосовно короткострокових контактів. Ми розуміємо, що не можемо відмінити контрактну систему в цілому. Але ми принципово за те, щоб працівники мали довгострокові контракти і в законі були прописані чіткі умови їх укладання».

                                      Закон – неконституційний

Представники незалежних профспілок відзначили, що єдиний представник влади, який відреагував на негативні наслідки ухваленого закону –  омбудсмен Валерія Лутковська. На прес-конференції позицію Секретаріату уповноваженого Верховної Ради з прав людини висловила  голова управління з питань захисту дотримання економічних прав цієї установи Оксана Григоренко. 

«На зустрічі з Уповноваженим було вирішено, що необхідно розробити два законопроекти у цій сфері, – констатувала вона. – Перший – про внесення змін до чинного закону №955-VIII, щоб у його прикінцевих положеннях скасувати норми, які стосуються працівників. Другий  закон – про внесення змін до законів, які були змінені, стосовно того, щоб їх норми не поширювалися на працівників і стосувалися керівництва. І якби була ласка народних депутатів, то зараз не було б таких проблем. Ми  розуміємо, що на тих, хто вже працював у закладах культури, не мали б поширюватися такі контракти. Це могло б стосуватися нових працівників».

Оксана Григоренко зауважила також, що за результатами зустрічі з Уповноваженим за участі представників трудових колективів та  Сергієм Тарутою вирішили, що необхідно  написати звернення до Мінкульту. У ньому просили урядовців провести роз’яснювальну роботу з керівниками театрів, щоб ті не допускали порушення прав працівників, які працюють за контрактами, зокрема жінок, котрі перебувають у декретних відпустках, та осіб пенсійного віку.

«Коли ми побачили, що жодна із запропонованих пропозицій не реалізувалася, Уповноважений звернувся до Конституційного Суду, щоб визнати закон неконституційним, – сказала Оксана Григоренко. – Зокрема таким, що порушує статті 8, 22, 46  Основного закону, тому закон №955-VIII потрібно скасувати. Перший етап це  конституційне подання пройшло і, сподіваємося, що КСУ винесе відповідне рішення».

                                     Знищення української культури

Під час прес-конференції голова Київського місцевого творчого відділення Національної спілки театральних діячів України Олексій Кужельний відзначив, що законодавчі зміни вплинули також і на працівників драматичних театрів. Через специфіку своєї роботи вони  опинилися у ще гіршому становищі, ніж їхні колеги з опери. Він констатував, що артисти стали ще більш залежними від керівництва. Народна артистка України, лауреатка Національної премії України імені Тараса Шевченка в галузі театрального мистецтва Раїса Недашківська не приховувала, що їй прикро дивитися на нинішню ситуацію.

«Я не можу зрозуміти дії парламентарів, – сказала вона. – Бо цей  закон -  про знищення української культури».

Про свою солідарну підтримку артистів заявили голова Конфедерації вільних профспілок України Михайло Волинець та голова Вільної профспілки підприємців України Валентина Коробка.

«КВПУ є членом Міжнародної конфедерації профспілок, представники якої нещодавно в складі спеціальної місії відвідали Україну, – зазначив профлідер. –  На зустрічах  з колегами з МКП ми обговорювали ситуацію в Україні, й зокрема  торкалися питання переведення на короткострокові контракти працівників культури та численні випадки їх звільнення. Також ми відзначали, що у нас закони, на жаль, ухвалюють без обговорення з незалежними профспілками в рамках соціального діалогу. Сьогодні вам, артистам, необхідно об’єднуватися у своїй боротьбі та продовжувати відстоювати свої  трудові права. Ми ж готові боротися разом з вами».

                                            Загрози Трудового кодексу

Артисти також висловили занепокоєння, що найближчим часом буде ухвалений новий проект Трудового кодексу, який суттєво розширить підстави для укладення короткострокових договорів.

«Закону №955-VIII фактично став провісником ухвалення нового проекту Трудового кодексу, – зауважила Віра Корнілова. – Те, що сталося з нами, працівниками культури, завтра торкнеться усього трудового народу».

Артисти та незалежні профспілки запевнили, що готові й далі проводити акції протесту та інші заходи задля відстоювання справедливості. Також вони висловлюють недовіру міністру культури Євгену Ніщуку. 

Медіа

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83