Загальні

Медреформа: шлях кудись чи в нікуди ВАЖЛИВО!

На засіданні Національної тристоронньої соціально-економічної ради Міністерство охорони здоров’я презентувало програму «Реалізація державних гарантій щодо надання медичної допомоги». Заступник очільника відомства Павло Ковтонюк упродовж хвилин тридцяти монотонно розповідав про принади напрацьованого у кабінетах МОЗ. Чи вдалося посадовцеві за такий короткий проміжок часу переконати присутніх у необхідності запровадження запропонованих новацій? Вочевидь, що далеко не всіх і не у всьому.

Для «затравки» Павло Ковтонюк навів такі дані: «Близько 640 тисяч домогосподарств щороку вносять через загальні податки 3 мільярда гривень на охорону здоров’я та все одно потрапляють у фінансову катастрофу, пов’язану з лікуванням». Далі було сказано, що в системі охорони здоров’я бракує «здорових фінансових стосунків». Щоб зробити їх можливими, необхідно запровадити три речі: персоналізовані виплати за тарифами; єдиний стандарт послуги за міжнародними протоколами; єдиний пакет державних гарантій.

Заступник міністра наголосив: «В уряду є висока готовність, аби всерйоз узятися за медичну реформу. Нікого не влаштовує нинішня ситуація, адже у лікарнях ніхто не відчуває, що в Україні – безплатна медична допомога. За соціологічними даними, 92 відсотки людей через лікування бояться потрапити у фінансову скруту».

«Кажуть, що у системі охорони здоров’я мало грошей. Але вони таки є. Треба лиш уміло ними розпорядитися», - зауважив посадовець. Також він анонсував створення Національної служби здоров’я України, яка «встановлюватиме тарифи, замовлятиме послуги та контролюватиме якість».

У ході обговорення презентації висловлювалося чимало критичних зауважень. Зокрема голова Конфедерації вільних профспілок України Михайло Волинець звернув увагу на те, що тема медичної реформи потребує значно ширшої аудиторії для обговорення – із залученням засобів масової інформації та представників громадських кіл. Водночас профспілковий лідер подякував організаторам засідання за можливість узяти участь у дискусії. Також голова КВПУ нагадав присутнім, що нещодавно в Україні перебувала місія Міжнародної конфедерація праці, проте керівництво МОЗ не знайшло можливим зустрітися із зарубіжними гостями. «Спочатку відмовили, а потім поставили вимогу: тільки без профспілок», - розповів Михайло Волинець.

Щодо пропозиції віддати місцевим громадам право самим вирішувати, чи потрібні їм лікувальні установи, то профспілковий лідер зауважив, що це жодним чином не поліпшить ситуацію із наданням населенню медичної допомоги, а лише погіршить її.

Такої ж думки дотримуються й інші учасники засідання. Зокрема профспілківець Сергій Кондрюк зауважив: «Полишати на волю громад, чи може громадянин України отримати належну медичну допомогу, це – щонайменше аполітично. Передбачаю, що це рішення буде оскаржено в судах».

Наостанок Михайло Волинець поцікавився у заступника міністра, чи будуть збережені медичні заклади при створенні госпітальних округів. Після невеличкої паузи той відповів: «Безумовно». Але прозвучало це, відверто кажучи, не зовсім переконливо.

КОМЕНТАР

Олег ПАНАСЕНКО, голова Вільної профспілки медичних працівників України:

«Презентація МОЗ на засіданні Національної тристоронньої соціально-економічної ради вкотре підтвердила тезу: державна стратегія розвитку галузі охорони здоров’я відсутня. Розроблені без участі профспілкової сторони та медичної спільноти і, найголовніше, без фінансового обґрунтування  міністерські законопроекти не адаптовані під сучасний стан вітчизняної медичної галузі і не враховують вкрай складне становище населення нашої країни. Аудиторія знову почула розмови про те, що в нас занадто багато медиків, хоча насправді в Україні на 10 тис. населення цей показник значно нижчий,  ніж у європейських країнах. Річ у тім, що там до загальної кількості відносять тільки тих, хто безпосередньо має доступ до пацієнта і безпосередньо надає йому медичну допомогу. Вирішено, що Національна тристороння соціально-економічна рада разом із профспілками і роботодавцями відстоюватиме перед Кабінетом міністрів власне бачення розвитку галузі охорони здоров’я і його. Запевняю, що Вільна профспілка медичних працівників України візьме найактивнішу участь у цьому процесі». 

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83