Загальні

Підводні камені Трудового кодексу ВАЖЛИВО!

Темою для обговорення на сьогоднішній прес-конференції став новий Трудовий кодекс України (ТКУ), а точніше: яких сюрпризів слід очікувати від нього. У заході взяли участь: голова Конфедерації вільних профспілок України Михайло Волинець, провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ Лідія Ткаченко, експерт із соціальних питань Андрій Павловський та політолог Олексій Якубін.

Тон у розмові задала Лідія Ткаченко, яка досить прихильно оцінила  редакцію проголосованого у першому читанні ТКУ, чим спровокувала досить жваву дискусію. Забігаючи наперед, слід зауважити, що інші учасники бесіди були налаштовані значно критичніше до обговорюваного документа. На думку науковця, чинне трудове законодавство порушується так само, як і інші закони України. «На жаль, такими є реалії сьогодення», - наголосила вона. І зізналася, що про «страшилки» із положень ТКУ нічого конкретно сказати не може.

Менш поблажливим у своєму виступі був  Андрій Павловський. Він одразу ж нагадав, що Міжнародна організація праці (МОП) подала понад півсотні правок та зауважень до ТКУ, але Комітет Верховної Ради з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення здебільшого їх проігнорував.

«Після прийняття в першому читанні кодексу МОП подала 59 пропозицій та зауважень. Але профільний комітет 39 з них проігнорував», - зазначив експерт. За його словами, зокрема, українські законодавці жодним чином не відреагували на зауваження щодо дискримінації жінок і неповнолітніх. Також у проекті ТКУ закладено норми для зловживань роботодавцями. Зокрема, всупереч Конституції, вони зможуть видавати нормативні документи у сфері трудових відносин.

За допомогою дискусії навколо «антидискримінаційних норм» влада планує «заговорити» суперечності у проекті ТКУ європейським нормам. Таку думку висловив Олексій Якубін.

«Буде намагання проштовхнути цей документ у парламенті. З іншого боку, буде спроба перемкнути увагу на права ЛГБТ-спільноти – замість того, щоб говорити про ті ідеї, які закладені в новому Трудовому кодексі», - зазначив політолог.

За його словами, українській владі буде складно приховати новий ТКУ від європейських політиків, які з легкістю побачать невідповідності документа нормам розвинених країн. При цьому Олексій Якубін уточнив, що відповідно до загальноприйнятої практики європейських країн, трудове законодавство покликане захищати інтереси найманих працівників більшою мірою, ніж роботодавця, оскільки останній апріорі перебуває у більш виграшному становищі.

Як завжди емоційним та доволі переконливим був виступ Михайла Волинця, який докладно зупинився на деяких найодіозніших пунктах ТКУ. Зокрема він звернув увагу присутніх на те, що працівник може бути переведений до іншого роботодавця, навіть у інший регіон України, без будь-яких гарантій і компенсацій.

«Людину можуть перевести, скажімо, із Львівської області до Луганської. Якщо ж він відмовиться, його можуть звільнити на цілком «законних» підставах. До речі, можливості  для безпідставних та незаконних звільнень значно розширені статтями 92-ю і 93-ю. Дозволяється необмежене використання роботодавцем строкових трудових договорів. І ще одне: працівники позбавляються ефективного засобу захисту трудових прав, якими є вільні профспілки. Про це йдеться у статті 12-й», - наголосив Михайло Волинець. І наостанок зауважив: «У тих фракцій, які проголосують у другому читанні за такий Трудовий кодекс, політичного майбутнього не буде».

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83