Загальні

Проект Трудового кодексу впровадить негативні тренди на ринку праці ВАЖЛИВО!

Проект Трудового кодексу (законопроект №1658) може бути ухвалений найближчим часом. Адже нещодавно парламентський Комітет з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення рекомендував Верховній Раді ухвалити його у другому читанні та в цілому. Чи є підкорегований текст проекту Трудового кодексу справді кращим за свою попередню редакцію, піддану нищівній критиці з боку всього суспільства та вільних профспілок, і яка отримала негативні висновки Міжнародної організації праці? Про це йшла мова під час онлайн-конференції «Праця в Україні: сьогодні - незадовільні умови, завтра – рабство, узаконене Трудовим кодексом», організованій Конфедерацією вільних профспілок України.


 

Голова КВПУ Михайло Волинець заявив, що очолюване ним профоб’єднання виступає проти ухвалення проекту Трудового кодексу. Проте під час розгляду змін до законопроекту в парламентському Комітеті представникам незалежних профспілок не дали змогу висловити свою позицію та обґрунтувати її вагомими аргументами.

«Нагадаю, авторами цього проекту Трудового кодексу є  прем’єр-міністр Володимир Гройсман, перший віце-прем’єр Степан Кубів, народні депутати  Михайло Папієв та Людмила Денісова, – сказав Михайло Волинець. – Чиї інтереси вони представляють?  Мабуть, великого капіталу, бо пропонують  такий рабський Трудовий кодекс. Людину найманої праці хочуть залишити один на один з роботодавцем. Адже розділ про профспілки у проекті взагалі відсутній. Скажімо, трудівник повинен буде йти самостійно захищати свої права у суді. Роботодавець же має кошти, юристів чи навіть цілу юридичну службу. Та й суди у нас не реформовано… От і змушений буде працівник  віддати останню копійку адвокату, але невідомо чи доб’ється справедливості. Також положення проекту Трудового кодексу створюють умови, щоб роботодавець міг мати справу лише з більшою профспілкою на підприємстві. Усім відомо, що у нас домінують старі профспілки, які часто залежні від працедавців….».

Профлідер відзначив, що у в Україні чинний КЗпП краще захищає права трудівників.

17191995 1495661290452230o

Представники КВПУ мітингують біля будівлі, де проходить засідання Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення

У свою чергу, юрист громадської організації «Трудові ініціативи» Георгій Сандул також акцентував на низці загрозливих для трудівників положень, які містить законопроект №1658. Він звернув увагу на те, що з проекту виключили положення щодо недискримінації на робочому місці на підставі гендерної ідентичності та сексуальної орієнтації. До речі, Трудовий кодекс намагалися «протягнути» у парламенті, саме мотивуючи його необхідність тим, що в рамках підписання Угоди про Асоціацію з ЄС Україна взяла на себе зобов’язання прийняти антидискримінаційне законодавство. Натомість, щоб виконати ці вимоги ЄС, парламент вже ухвалив поправку до КЗпП.

Георгій Сандул також звернув увагу на положення проекту, згідно з якими, роботодавець може переводити працівника на інше місце роботи.

«Широке трактування норми фактично дозволяє оптимізацію витрат працедавця для відряджень співробітників, – пояснив він. – Наприклад, не буде необхідності платити працівнику добові чи компенсувати його витрати на дорогу. Також викликає занепокоєння стаття 29, яка дозволяє здійснювати контроль за виконанням трудових обов’язків, зокрема – з використанням технічних засобів. Так, зараз існує практика відеонагляду за робочими місцями, але вона є незаконною.  Стаття 32 Конституції України гарантує право на приватність. Працівники можуть приймати ліки чи телефонувати в особистих питаннях. У разі ухвалення Трудового кодексу, невідомо, як зібрану інформацію про них оброблятимуть та де зберігатимуть».

Юрист ГО «Трудові ініціативи» звернув увагу й на те, що положення законопроекту №1658 особливо негативно позначиться на незахищених категоріях населення. Скажімо, можна буде звільняти самотніх матерів на загальних підставах. Згідно з нинішнім КЗпП, це можливо лише у разі закриття підприємства.

«Цей проект Трудового кодексу впроваджує загальносвітовий негативний для трудівників тренд – гнучкість робочої сили, – наголосив Георгій Сандул. – Він виражається у поширенні практики укладання короткострокових трудових договорів. Цим підривається фундаментальний принцип стабільності зайнятості. Так, це вигідно роботодавцям. Але у довгостроковій перспективі економіка у таких умовах не працюватиме стабільно. Тож через 10-20 років почнуть виникати великі проблеми. Наприклад, так відбувається в Китаї, де через ігнорування прав працівників і профспілок протестний рух набирає колосальних масштабів».

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83