Загальні

Наталія ЛЕВИЦЬКА: Змінимо ситуацію спільними діями ВАЖЛИВО!

8 Березня, яке у світі з часу його виникнення й до сьогодні відзначають, як День боротьби за права жінок, минуло. Але питання   забезпечення гендерної рівності в Україні та світі залишається актуальним. Про це ми поговорили з віце-президентом Пан'європейської регіональної ради (ВЕРС) Міжнародної конфедерації вільних профспілок, заступником голови Конфедерації вільних профспілок України Наталією ЛЕВИЦЬКОЮ. 

- Яка нині ситуація на ринку праці в Україні загалом і як на ньому почуваються жінки? Якими є найважливіші завдання Конфедерації вільних профспілок України для збільшення гендерної рівності на ринку праці та у суспільстві?

- Ситуація на українському ринку праці продовжує залишатися досить складною. А з 1 січня ц.р. вона ще більше загострилася, бо кількість робочих місць зменшилася, а значить зросло безробіття. КВПУ глибоко стурбована закриттям підприємств та скороченням робочих місць. Бо у зв’язку з цим все більше людей змушені шукати роботу.

На жаль, у нашому суспільстві вкорінився стереотип, що годувальником сім'ї є чоловік. Тому роботодавці при прийомі на роботу часто віддають перевагу працівникам чоловічої статі. Хоча в Україні й діє закон про боротьбу з дискримінацією, який забороняє брати до уваги стать кандидатів при прийомі на роботу і згадувати це в оголошенні вакантних місць, проте українські жінки все ще зустрічаються із дискримінацією у сфері зайнятості.

Крім того в Україні середня заробітна плата у чоловіків і жінок не однакова. Протягом тривалого часу жінки в середньому отримують на 26% менше від чоловіків. Найбільш істотним проявом цієї нерівності є ті сектори економіки, в яких високий рівень зайнятості жінок. Наприклад, в освіті, охороні здоров'я, торгівлі. Крім того серед державних службовців, керівників першої (вищої) категорії, тільки 10% складають жінки. У той же час, згідно зі статистикою, понад 50% студентів у системі вищої або середньої спеціальної освіти в Україні – жінки. Половина з тих, хто вчиться в аспірантурі, також є жінками. Але тільки 20% представниць прекрасної статі з високим рівнем освіти займають керівні посади. Прикрим є й той факт, що періодичність підвищення кваліфікації у всіх секторах економіки для чоловіків становить 13 років, а для жінок – 20.

Наша профспілка стурбована й так званою неоплачуваною роботою жінок. На щастя, в українському суспільстві тенденція до поділу сімейних обов'язків між чоловіком і дружиною стає все популярнішою. Але проблема ця ще не вирішена. Багато жінок змушені після роботи працювати вдома. А у сільській місцевості безоплатна робота відіграє вирішальну роль у виживанні сімей. У селах жінки безплатно виконують важку роботу у своїх домашніх господарствах і на сімейних фермах. І ця робота не вважається офіційною зайнятістю. Крім того через російську агресію на Сході України багато чоловіків було мобілізовано, і це наклало додаткові обов'язки на жінок. Важливо також згадати про жінок, які проживають на території збройного конфлікту. Багато хто з них втратили робочі місця, деякі змушені працювати у небезпечних і нестабільних умовах. Гострою є й проблема зайнятості переміщених осіб.

- Викликів  перед незалежними профспілками багато. А як саме вони в умовах кризи та війни України захищають наших трудівниць?

- Конфедерація вільних профспілок України намагається впливати на вирішення усіх цих проблем. Ми створили спеціальний комітет із гендерних проблем у КВПУ. Своїм головним завданням вважаємо налагодження реального соціального діалогу з урядом. Бо багато проблем працюючих жінок можна було б вирішити, якби їх почули високопосадовці з Кабміну та перейшли до реальних дій на національному рівні. Зараз нам доводиться працювати по декількох основних напрямках. Ми намагаємося зберегти робочі місця і боротися з невиплатою заробітної плати. Наприклад, на ПАТ «Львівська вугільна компанія»  більшість працючих жінки. І нашому первинному осередку постійно доводиться за допомогою акцій протесту добиватися виплати їм заробітної плати.

КВПУ намагається боротися із дискримінацією жінок і на національному рівні. Наприклад, ми не допустили ухвалення нового Трудового кодексу, в якому порушуються права працюючих жінок. Також КВПУ боролася проти підвищення пенсійного віку для жінок. І недавно стало відомо, що уряд відмовився від цієї ідеї.

Гендерний комітет КВПУ зараз підтримує кампанію за ухвалення Стамбульської конвенції (проти насильства щодо жінок). На жаль, боротися проти насильства і сексуальних домагань на робочому місці дуже важко. Багато жінок у таких випадках не звертаються за допомогою. Але ми продовжуємо працювати у цьому напрямку. Наші жінки профспілкові активісти навіть зазнавали нападу через свою діяльність. Гендерний комітет КВПУ сприяє просуванню жінок у керівні органи профспілкових організацій. Бо ми вважаємо, що участь жінок у цій роботі загалом позитивно позначиться на діяльності профспілок .

- КВПУ веде активну міжнародну роботу.  Що дає співпраця з  Жіночим комітетом ВEРC?

- Наша сила у єдності. Жінкам потрібно об'єднуватися для вирішення свої проблем. Ми повинні бути активними і не боятися завойовувати й утримувати лідерські позиції. Комітет жінок ВEРC є важливою організацією. Це – об'єднання жінок із різних країн з великим досвідом роботи у профспілках і готових боротися за прав працюючих жінок. Я вірю, що спільними діями, у тому числі й за активної участі представниць КВПУ, ми зможемо змінити ситуацію у своєму регіоні. Готові ми й до акцій солідарності.

- Що, на вашу думку, може й повинен зробити ВEРC для досягнення  КВПУ її головної мети у захисті прав жінок в Україні?

- Зараз профспілки у різних країнах зустрічаються з проблемами. У багатьох країнах йде наступ на права профспілок. Наприклад, недавній випадок у Казахстані, де влада вирішила ліквідувати Конфедерацію незалежних профспілок Республіки Казахстан (КНПРК). Її лідеру Ларисі Харковій загрожує ув'язнення. Ми також пам'ятаємо ситуацію у Білорусі, коли жіночий комітет Білоруської незалежної профспілки (БНП) зробив коротке відео проти підвищення пенсійного віку для жінок.  Влада  ж хотіла покарати їх за проведення несанкціонованої акції протесту. В Україні, наприклад, теж намагаються внести зміни до законодавства, які порушують права профспілок і працюючих жінок. Тому ми маємо зміцнювати профспілкову солідарність і підтримати одні одних. Жіночий комітет ВЕРС – відмінна платформа для об'єднання сил. Він може допомогти жінкам у їхній боротьбі за свої трудові права, навчити, забезпечити проведення кампанії і вплинути на державні органи, якщо вони порушують права жінок. Крім того, нам потрібно отримувати більше інформації про досвід профспілок з інших країн, тенденції на світовому ринку праці, захист прав жінок і дослідження у цій галузі.

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83