Загальні

Незламна позиція ВПМПУ: Зберегти екстрену медичну допомогу (ВІДЕО) ВАЖЛИВО!

28 лютого у комітеті Верховної Ради України відбувся круглий стіл «Робота системи екстреної медичної допомоги України: проблеми та шляхи вирішення». У ньому взяли участь народні депутати, урядовці, у тому числі представники Міністерства охорони здоров’я України, уповноважені від обласних державних адміністрацій, департаментів охорони здоров’я, Національної академії медичних наук України, вищих медичних навчальних закладів, міжнародних організацій, керівники регіональних центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.  Послухали про майбутнє «швидких», активно обговорювали реалії їхньої роботи  та висловили свою чітку позицію щодо їх реформування й представники Вільної профспілки медичних працівників України.


 

Організатори круглого столу намагалися щонайперше привернути увагу представників влади та суспільства до змін у системі екстреної медичної допомоги (ЕМД). Ще у 2012 році народні депутати ухвалили Закон України «Про екстрену медичну допомогу», яким чітко визначено не тільки організаційно-правові засади забезпечення громадян України екстреною медичною допомогою, а й засади створення, функціонування і розвитку системи екстреної медичної допомоги. До речі, ВПМПУ ще 5 років тому стояли на варті реформування цієї важливої ланки системи охорони здоров’я. Незалежні профспілки  протестували проти необдуманих змін у роботі «швидких»  та наголошували на трагічних наслідках від них. Тодішня влада також говорила про американську систему надання екстреної медичної допомоги. Але, на щастя, завдяки діям медиків, незалежних профспілок та громадськості масштабність негативних наслідків реформ вдалося зменшити.

Проте проблеми у цій сфері залишилися. Під час круглого столу наголошувалося, що нині через недофінансування ЗУ «Про екстрену медичну допомогу» не виконується в повному обсязі. Наприклад, не завершено побудову та функціонування єдиної диспетчерської служби, оснащеної відповідним програмним забезпеченням, що дало б змогу досягти максимальної координації роботи бригад «швидких» та виконання встановлених нормативів доїзду до хворого. Залишається невирішеною й проблема забезпечення спеціалізованим медичним транспортом у необхідному обсязі. Наявна кількість його - 2 965 одиниць - становить лише 67% від нормативної. При цьому в середньому 60-70% медичної техніки та спеціалізованого медичного автотранспорту є застарілими, фізично зношеними та такими, що потребують заміни. Не забезпечується також і належна оплата праці працівників бригад ЕМД відповідно до складних умов, у яких вони працюють. Зокрема, наявний фонд заробітної плати не дає можливості забезпечити виплати надбавок за особливий характер та особливі умови праці, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших фінансових заохочень в повному обсязі відповідно до законодавства. Так, в Київській області фонд зарплати на 2017 рік для працівників ЕМД складає 131 млн. гривень, при потребі 275 млн. гривень.

Під час круглого столу представники ВПМПУ наголошували, що, передусім, нинішню систему екстреної медичної допомоги треба удосконалювати та належно фінансувати. Знищення напрацювань може негативно позначитися на якості надання меддопомоги пацієнтам.

«Одне з основних наших завдань - збереження лікарів і фельдшерів у складі бригад екстреної медичної допомоги і недопущення їх заміни парамедиками, - зазначив голова ВПМПУ Олег Панасенко. – Під час круглого столу ми почули приголомшливу цифру:  88% українців гинуть від травм. Звісно, такому показнику активно сприяють розбиті автошляхи, скорочення (оптимізація) лікувальних установ, масова трудова міграція медиків через ганебну заробітну плату за кордон. А що буде, коли лікарів і фельдшерів зі швидкої допомоги замінять парамедиками, які замість того, щоб надавати допомогу на місці події, будуть везти постраждалого до оптимізованої лікарні або створеного на папері госпітального округу?!»

Представники незалежних профспілок сподіваються, що до їхньої думки прислухаються урядовці та реформатори. Крім того, на зібранні у комітеті ВР профспілківці відчули, що мають однодумців серед колег та експертів.

За результатами круглого столу ухвалена  резолюція.

Медіа

NIcdFOl6rsc
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83