Міжнародні

Міжнародні профспілкові організації стурбовані антипрофспілковим законопроектом у Киргизстані ВАЖЛИВО!

У Киргизькій Республіці розроблено проект закону «Про професійні спілки», який суттєво обмежує права профспілок.  Документ був підготовлений без участі і без урахування думки представників профспілкових організацій. Законопроект уже опублікований 12 квітня для громадського обговорення на сайті Жогорку Кенеша (парламенту).  Свою стурбованість та застереження щодо можливого його ухвалення  висловили Міжнародна конфедерація профспілок та Глобальний союз IndustriALL.

Фото: industriall-union.org


 

Як зазначив голова Гірничо-металургійної профспілки Киргизстану Ельдар Таджібаєв, упродовж   останніх семи-восьми років в державі відбувається активний наступ на трудове законодавство. «Були спроби скасувати закон про охорону праці, змінити Трудовий кодекс і багато іншого, - пояснив він. ­- На цей процес впливають, зокрема, МВФ та інші міжнародні структури, які лобіюють лібералізацію законодавства на догоду бізнесу. Мета нового законопроекту - зробити профспілки керованими, слухняними, щоб в подальшому змінити трудове законодавство».

Голова республіканського комітету Профспілки працівника текстильної, легкої, паперової та суміжних галузей економіки, промисловості, сфери послуг Киргизької Республіки Алмабубу Жаркинбаєва розповіла, що у країні близько 70 відсотків трудівників працюють в неформальному секторі економіки.

«Депутати представляють інтереси бізнес-спільноти, тому не зацікавлені вивести працівників з-під нелегального статусу й прагнуть послабити профспілки », - вважає вона.

Міжнародна конфедерація профспілок (МКП), яка представляє понад 207 мільйонів трудівників й  331 національний профцентр, вже висловила своє занепокоєння  щодо проекту закону про профспілки, який був внесений до киргизького парламенту. Її генеральний секретар  Шаран Барроу надіслала відповідного листа Президенту Республіки Киргизстан Сооронбай Жеенбекову.

«На думку МКП, законопроект не відповідає положенням Конвенції МОП №87 про свободу об'єднання та захист права на організацію, Конвенції МОП №98 про право на організацію і укладення колективних договорів, Конвенції МОП №144 про тристоронні консультації для сприяння застосуванню міжнародних трудових норм; також він суперечить статті 4 Конституції і статтям 29-34 Трудового кодексу Республіки Киргизстан», - зазначається у зверненні Шаран Барроу.

 МКП вважає, що цей проект закону «Про професійні спілки» ставить під загрозу існування незалежних профспілок в країні. Й пояснює це тим, що положеннями законопроекту  встановлюється  ієрархічна система, в якій всі профспілкові організації будуть підпорядковані Федерації профспілок Киргизстану, що призведе до фактичної монополізації профспілкового простору в країні. Крім цього,  у разі ухвалення закон жорстко обмежить права профспілок та їх асоціацій незалежно визначати свою організаційну структуру, форми і типи об'єднань, профспілкове членство, а також право на формування органів управління й  терміни їх виборів. Водночас подібні невідповідності та порушення міжнародних стандартів згодом будуть розкриті в рамках діяльності наглядових механізмів МОП, куди МКП надає інформацію про порушення трудових прав у всьому світі.

«Таким чином, національне законодавство Киргизстану, якщо буде ухвалено проект зі згаданими недоліками, буде визнано таким, що порушує міжнародні зобов'язання країни й потенційно може завдати репутаційної шкоди як державі, так і її профспілковому руху. Ми працюємо над юридичною оцінкою запропонованого тексту й в той же час закликаємо вас відкликати нинішній проект і звернутися за допомогою до МОП, щоб у будь-яких змінах до нинішнього закону про профспілки не було порушень міжнародних трудових стандартів, ратифікованих Киргизстаном. Ми також без вагань  скористаємося наявними наглядовими механізмами МОП щодо Конвенцій, ратифікованих вашою країною, коли це буде необхідно для забезпечення в законодавстві й на практиці свободи об'єднання та колективних переговорів», - зазначається у листі МКП до президента Киргизької Республіки.

Свою стурбованість висловили й у Глобальному союзі IndustriALL. Його представники занепокоєні тим, що після ухвалення проекту закону «Про професійні спілки» усі регіональні та галузеві профспілкові організації стануть структурними підрозділами Федерації профспілок Киргизстану, яка буде єдиним профоб'єднанням, яке визнається соціальним партнером для уряду Киргизької Республіки на національному рівні. Таким чином, всі регіональні та галузеві профспілки стануть структурними підрозділами Федерації, а незалежних в країні не залишиться.

Вадим Борисов, регіональний секретар IndustriALL, пояснив:

«Глобальний союз IndustriALL буде використовувати наявні міжнародні інструменти, щоб допомогти нашим членським організаціям відкликати цей законопроект як шкідливий для працівників і профспілок. Мета законопроекту політична - поставити під жорсткий контроль незалежний профспілковий рух в країні, ввести в профспілках централізацію і позбавити профспілки на галузевому рівні та на підприємствах будь-якої самостійності».

Міжнародний відділ КВПУ

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83