Міжнародні

Державний нагляд недостатній ВАЖЛИВО!

Міжнародна організація праці, Міжнародна конфедерація профспілок та Пан’європейська регіональна рада організували 26-27 вересня у Тбілісі регіональну конференцію «Відповідність національних законодавств із праці Конвенції МОП №81 про інспекцію праці та відповідному протоколу 1995 року». Участь у ній взяли представники профспілок Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Росії, Узбекистану та України, а також організації роботодавців і уряду Грузії. КВПУ на цьому заході представляли головний технічний інспектор КВПУ Сергій Сименко і голова Конфедерації вільних профспілок Дніпропетровської області Микола Житник. 


 

Презентовані учасниками конференції огляди реального стану застосування положень Конвенції МОП №81 про інспекцію праці у їхніх країнах наочно продемонстрували характерне для всіх суттєве обмеження нагляду з боку держав за дотриманням роботодавцями стандартів із безпеки та гігієни праці при здійсненні господарської діяльності. При чому всі вони мають спільні правові форми: запровадження мораторію на проведення перевірок підприємств; встановлення режиму планових перевірок і обов’язкового попередження роботодавця про це; неможливість оперативного впливу на виявлені небезпечні та шкідливі для працівників виробничі чинники через наявність законодавчої норми про зупинку виробництва (обладнання, устаткування) тільки за рішенням суду.

Таким чином учасники конференції констатували, що засадничі принципи Конвенції щодо безперешкодної у будь-який час перевірки підприємств (роботодавців) державами не забезпечені. І це, незважаючи на те, що загальний стан значної кількості робочих місць не відповідає стандартам безпеки та гігієни праці, а рівень виробничого травматизму залишається значним за розміром і стійким за часом.   

Профспілки наголосили, що відмова держави від важливої функції нагляду за дотриманням роботодавцями стандартів з охорони і гігієни праці є неприпустимою. Бо теза, що зменшення тиску на бізнес збільшує його інвестиційну привабливість і надає можливості для створення нових робочих місць, на практиці не спрацьовує. Зате обмеження державного нагляду дозволяє роботодавцям уникати відповідальності за не створення гідних умов праці, негативно позначається на культурі виробництва і не забезпечує чесного й прозорого конкурентного середовища. Тому профспілки з таким становищем не можуть змиритися.

Зважаючи на надзвичайну важливість реального впровадження положень Конвенції МОП №81, особливо у країнах які її ратифікували, учасники конференції вирішили, що профспілки мають розробити стратегію протидії тенденціям послаблення ролі держави у забезпеченні прав працівників на гідну працю. Цю рекомендацію передали до керівних профспілкових органів. Наразі, розробка такої стратегії, на переконання учасників конференції, повинна стати одним із головних питань порядку денного профспілкових об’єднань.

НА ЗНІМКУ: стан застосування положень Конвенції МОП №81 про інспекцію праці в Україні на конференції аналізує головний технічний інспектор КВПУ Сергій Сименко.

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83