Міжнародні

Глобальний індекс МКП дотримання прав: демократичний простір скорочується, неконтрольована корпоративна жадібність зростає ВАЖЛИВО!

Міжнародна конфедерація профспілок оприлюднила щорічний глобальний індекс дотримання прав. У цьому рейтингу Україна потрапила до когорти країн, де не гарантуються права.

Цьогорічний глобальний індекс МКП показує те, що у світі відбувається зниження демократичного простору для трудівників та неконтрольовано зростає корпоративна жадібність. Кількість країн зі свавільними арештами та затриманням працівників зросла з 44 - у 2017 році до 59 - у 2018-му, а свобода слова була обмежена в 54 державах.


 

"Демократія зазнає нападу в країнах, які не можуть гарантувати права людей організовуватися, висловлюватися та вживати заходи. Бразилія ухвалила закони, які заперечували свободу асоціації, Китай обмежив свободу слова, в Індонезії військові використовувалися для придушення трудових спорів", - заявила Шаран Барроу, генеральний секретар Міжнародної конфедерації профспілок.

Усе більше країн виключають із трудового законодавства трудівників: від трудових мігрантів, працівників державного сектору до осіб, які працюють на так званих онлайн-платформах. При цьому 65% держав ігнорують у законах цілі категорії працівників.

"Гідна праця та демократичні права стали слабшими майже у всіх країнах, у той час як нерівність продовжувала зростати. Це підживлювалося обурливою поведінкою багатьох транснаціональних компаній, таких як Samsung, чиї антипрофспілкові практики позбавляють працівників свободи об'єднань та права на колективні переговори, що відображено у внутрішніх документах компанії, вилучених з офісів у Кореї. І корпоративна влада Amazon продовжує безперешкодно зростати: від ставлення до працівників як до роботів - до загрози припинити своє розширення в Сіетлі через податкові пропозиціями щодо створення доступного житла", - заявила очільниця МКП.

Глобальний індекс МКП оцінює ситуацію у 142 країнах згідно з 97 міжнародно визнаними показниками, щоб з'ясувати, де права працівників найкраще захищаються законом та на практиці.

Серед основних висновків цьогорічного дослідження:

- 65% держав виключає деякі групи працівників з трудового законодавства.

- 87% держав порушили право на страйк.

- 81% держав відмовляють у проведенні колективних переговорів для деяких чи всіх працівників.

З досліджуваних 142 країн 54 - заперечують або обмежують свободу слова та зборів.

Кількість держав, у яких працівники зазнають фізичного насильства чи його загрози, зросла на 10% (від 59 до 65 випадків). Серед них - Бахрейн, Гондурас, Італія та Пакистан.

Зросла кількість країн, де працівники були заарештовані та затримані, з 44 - в 2017 році до 59 – 2018-му. Профспілкові діячі були вбиті в Бразилії, Китаї, Колумбії, Гватемалі, Гвінеї, Мексиці, Нігерії, Нігерії та Танзанії.

"Починаючи з нападів на громадянські свободи, свавільних арештів, затримань та ув'язнень працівників, «розмивання» колективних переговорів та посилення криміналізації права на страйк, виключення працівників з сфери охорони праці, порушення прав працівників зростає. Це – глобальна загроза для демократії та безпеки. Уряди повинні діяти в інтересах трудящих. Їм потрібно змінити правила, щоб припинити порушення та корпоративну жадібність ", - сказала Шаран Барроу.

 0009

Звіт виділяє десять найгірших країн для реалізації прав працівників у 2018 році: Алжир, Бангладеш, Камбоджа, Колумбія, Єгипет, Гватемала, Казахстан, Філіппіни, Саудівська Аравія та Туреччина.

Гаїті, Кенія, Македонія, Мавританія та Іспанія - погіршили свій рейтинг цьогоріч, зокрема через посилення наступу на права працівників як на законодавчому рівні, так і на практиці.

Близький Схід та Північна Африка знову стали найгіршим регіоном для працівників, а система «кафала» (яка дозволяє роботодавцям встановлювати обмеження на переміщення найманих іноземних робітників) в Перській затоці все ще поневолювала мільйони людей. Абсолютне заперечення основних прав трудівників залишилося в Саудівській Аравії. Конфлікти в Лівії, Палестині, Сирії та Ємені призвели до порушення верховенства закону й позбавлення людей права знайти гідну роботу. Мирні протести були жорстоко придушені, а спроби формування незалежного робочого руху систематично руйнувалися владою в Алжирі та Єгипті.

Ситуація в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні погіршувалася з посиленням насильства, криміналізації права на страйк та збільшенням кількості арештів, затримань та ув'язнень трудівників-активістів та лідерів профспілок. Усі 22 країни регіону порушили право на на колективні переговори та страйк. Масові звільнення працівників, як покарання за реалізацію їхніх прав, зафіксовані в Індонезії, де 4200 працівників були звільнені оператором гірничодобувної промисловості PT Freeport, та М'янмі, де 184 членів профспілки втратили роботу, і в Камбоджі, де 558 робітників звільнили після страйку на заводі Gawon Apparel.

В Африці працівники зазнали фізичного насильства в 65% країн регіону. Протести в Нігерії були жорстоко придушені армією, а один працівник був убитий невідомими бойовиками під час страйку.

У Європі 58% держав порушили право на колективні перемовини, а три чверті країн на страйк.

МКП також відзначила тенденцію до судового переслідування членів профспілок. Це було зроблено з метою придушення протестів у Іспанії, де уряд відновив юридичні норми епохи Франсіско Франка щодо криміналізації страйків, та в Україні, де 94 гірники отримали судовий позов щодо проведення страйку під землею, після того, як вони провели акцію з вимогою підвищення заробітної плати.

0008

У Північній та Південній Америці все ще страждають від «клімату надмірного насильства» та репресій проти працівників і членів профспілок. У Колумбії в минулому році було вбито 19 профспілкових діячів – це засвідчує про різке зростання кількості вбивств у порівнянні з попереднім періодом, коли загинули 11 профспілківців.

МКП уже понад 30 років збирає дані про порушення прав працівників на членство в профспілках та участь у колективних переговорах по всьому світу. Це - п'ятий рік, коли МКП опублікувала свої висновки шляхом формування Глобального індексу прав, унікально і всеосяжно висвітливши питання того, як державні закони та бізнес-практики погіршилися або покращилися за останні 12 місяців.

Три глобальні тенденції щодо прав працівників, визначені цього року, зводяться до зменшення демократичного простору, неконтрольованого корпоративного впливу та важливих змін законодавства.

"Сила демократії у зміні правил була продемонстрована новообраними урядами Ісландії, Канади та Нової Зеландії, які діють в інтересах трудівників, зокрема, шляхом створення законів щодо усунення гендерного розриву оплаті праці, забезпечення лікарняного у випадках домашнього насильства та збільшенні заробітної плати працівникам сфери догляду. Виклик для урядів полягає в тому, щоб керувати людьми, а не корпоративними інтересами, і створювати закони, які відповідають міжнародним стандартам праці та відкривають демократичний простір, який дає працівникам голос у своїй громаді та на робочих місцях. Без цього - ми зіткнемося з небезпечним і зруйнованим світом ", - вважає Шаран Барроу.

Глобальний Індекс прав МКП оцінює країни від одного до п'яти відповідно до 97 показників, а загальна оцінка ставить держави у рейтингу від одного до п'яти.

Цьогоріч він такий:

1 Спорадичні порушення прав: 13 країн, включаючи Ірландію та Данію.

2 Повторні порушення прав: 23 країни, включаючи Францію та Естонію.

3 Регулярні порушення прав: 26 країн, включаючи Іспанію та Македонію. 4 Систематичні порушення прав: 38 країн, включаючи Гаїті та Кенію.

5 Без гарантії прав: 32 країни, включаючи Україну, Гондурас та Нігерію.

5+ Жодних гарантій прав, пов'язаних зі знищенням верховенства права: 10 країн, включаючи Бурунді, Палестину, Сирію та Ємен.

2018 Глобальний індекс

Повний звіт: https://www.ituc-csi.org/ituc-global-rights-index-2018

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83