Міжнародні

На Міжнародній конференції праці розглядають порушення Казахстаном Конвенції №87 ВАЖЛИВО!

У рамках 106-ї Міжнародної конференції праці, що проходить у Женеві, відбувся розгляд порушення прав профспілок та трудівників у Республіці Казахстан. Зокрема, піднімалося питання про недотримання тут Конвенції  МОП N 87 про свободу асоціації та захист права на організацію. На цьому засіданні був присутнім голова КВПУ Михайло Волинець.


 

Глобальный координатор Міжнародної профспілки працівників харчової і суміжних галузей (IUF) Кирил Букетов у своєму виступі наголосив, що питання дотримання свободи об'єднання в Казахстані гостро стоїть вже не перший рік і його необхідно розглядати в контексті загальної атмосфери, яка існує в країні після 16 грудня 2011 року.

«У цей день в місті Жанаозен закінчився страйк робітників кількох нафтових підприємств, які упродовж семи місяців вимагали підвищення заробітної плати, - пояснив Кирил Букетов. – Цей страйк, в якому брали участь кілька тисяч осіб, став найбільшим за чисельністю і найдовшим за тривалістю виступом робітників на пострадянській території. Він також став і найкривавішим трудовим конфліктом. Упродовж усіх семи місяців на активістів профспілок чинився шалений тиск, відбувалися збройні напади, один з профспілкових активістів Жаксалик Турбаїв був знайдений убитим у розпал страйку 2 серпня. Якби Казахстан дотримувався взятих на себе зобов'язань щодо виконання Конвенції №87, цей страйк міг би закінчитися за столом перемовин.

Однак він закінчився не підписанням угоди і не складанням протоколу розбіжностей. Він був припинений за допомогою провокації і збройної сили. 16 грудня 2011 року на вулицях міста робітників переслідували і розстрілювали загони спеціального призначення. Щонайменше 16 осіб було вбито цього дня, сотні - жорстоко побиті, кілька десятків людей померли згодом від отриманих ран».

Представник IUF також нагадав, що затримання і арешти тривали в місті кілька днів. Згідно з численними свідченнями затриманих, їх били, піддавали тортурам і приниженням, змушували приймати на себе провину і обмовляти інших. Робітничих лідерів звинуватили в розпалюванні соціальної ворожнечі і організації заворушень. Обвинувальні вироки тоді отримали 34 людини.

«Пізніше генеральною прокуратурою республіки Казахстан було визнано, що поліцейські «перевищуючи свої повноваження, протиправно застосували зброю, що спричинило загибель і поранення людей»,- зазначив Кирил Букетов. – Конвенція №87 зазначає, що утвердження принципу свободи асоціацій є не тільки одним із засобів поліпшення умов праці, а й засобом забезпечення миру і необхідною умовою постійного прогресу. Це якраз те, заради чого організувалися робітники-нафтовики в Жанаозені в 2011 році, те, заради чого створюються і діють поза державним контролем профспілки».

Профспілківець відзначив, що держава відмовляється на практиці визнавати зміст і дотримуватися положень Конвенції №87. За його словами, ні про яку свободу об'єднання в Казахстані говорити не доводиться до тих пір, поки Жанаозенским подіям не надано чітку оцінку з боку держави, поки не визнані легітимність вимог і дій робітників нафтовиків, поки не переглянуті вироки щодо Рози Тулетаєвої, Максата Досмагамбетова і не зняті звинувачення проти інших учасників робітничого руху.

«Проведена після Жанаозенских подій реформа трудового законодавства була покликана ще більше обмежити права робітників Казахстану, знищити будь-які можливості для діяльності незалежних, непідконтрольних державі профспілкових організацій, - сказав Кирил Букетов. –

Відкриті останнім часом кримінальні справи і недавні арешти профспілкових лідерів, безпрецедентний тиск на них та їхні сім'ї з метою домогтися визнання провини за сфабрикованими звинуваченнями - це продовження загального курсу, обраного владою Казахстану ще в 2011 році. Ми маємо справу із систематичними і масштабними репресіями, які тривають в країні вже більше 6 років і зачіпають тисячі, десятки тисяч робітників.

Ми просимо Комітет висловити своє ставлення до цих дій уряду в максимально можливій формі».

Рішення Комітету МОП щодо ситуації в Казахстані буде відомо наступного тижня.

Нагадаємо,  Міжнародна конфедерація профспілок подала офіційну скаргу до Міжнародної організації праці (МОП) у зв'язку з неправомірним ув’язненням двох профспілкових активістів нафтової галузі, а також відмовою уряду визнати права трудящих  низки секторів на об'єднання у вільні профспілки.


 

Коментар

Голова КВПУ Михайло Волинець:

«Ми не одноразово висловлювали солідарну підтримку нашим братам та сестрам з Казахстану, а також зверталися до керівництва держави із закликом припинити порушення прав профспілок та працівників. На жаль, двох профспілкових активістів, Амін Елеусінов і Нурбек Кушакбаев, засудили відповідно до двох і двох з половиною років ув'язнення у колонії. Також вони повинні виплатити великі суми - відшкодувати збитки підприємству. Крім того, тиск відбувається й на лідерів Конфедерації незалежних профспілок Казахстану (КНПРК). Нагадаю, профорганізації та її членським організаціям відмовили в реєстрації.  

Незалежні профспілки України розуміють своїх колег в Казахстані. На українських профспілківців також чиниться тиск, вони також стикаються з проблемами під час реєстрації профорганізацій. Хочу нагадати, що на профлідерів, які разом з робітниками виступили з вимогами підвищити зарплати на підприємствах Кривого Рогу, зараз чиниться тиск. Одному нашому лідеру  було сказано, що він ще буде компенсувати збитки від простою підприємства під час протесту. На щастя, у нашій країні досить сильний профспілковий рух, і ми в змозі захистити трудівників та профспілківців». 

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83