Міжнародні

Реформи в Україні та співпрацю з ЄС обговорювали у Брюсселі ВАЖЛИВО!

27-29 березня у Брюсселі відбулася низка заходів в рамках програми «Підтримка соціально-економічних реформ в Україні», організованою представництвами Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні та ЄС. З української сторони у ній взяли участь представники профспілок, неурядових організацій та громадських об’єднань. Конфедерацію вільних профспілок України представляла голова МК КВПУ Олеся Брязгунова.


 

У рамках заходів програми багато уваги приділялося питанням співробітництва й перспектив відносин України та ЄС. Учасники програми побували у офісі Міжнародної конфедерації профспілок, де зустрілися з виконавчим секретарем Пан’європейської регіональної ради (PERC) Антоном Леппіком та заступником генерального секретаря Європейської конфедерації профспілок Йозефом Ніємеком. Під час розмови вони обговорили ухвалення Глибокої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (DCFTA) в контексті соціально-економічних наслідків.

17546690 1444721138913921 5622245598751551407 o

«МКП щорічно визначає індекс трудових прав країн, і, на жаль, Україна перебуває у переліку держав з найгіршим дотриманням трудових та профспілкових прав, – акцентував Антон Леппік. – А все через насильство щодо профспілкових активістів, відсутність ефективного соціального діалогу порушення трудових прав».

Антон Леппік також звернув увагу на те, що проблема забезпечення гідної праці піднімається в Угоді про Асоціацію з ЄС. У питаннях підписання угоди DCFTA також важливо звертати уваги на наслідки, які позначаться на житті простих людей найманої праці. Так, згідно з дослідженням впливу імплементації таких угод з ЄС у Молдові та Грузії, спочатку спостерігалися негативний соціально-економічний ефект. Але дослідники відзначають, що після такого негативу країни отримують позитивні наслідки у довготривалій перспективі.

«Ви зобов’язалися проводити реформи, – нагадав Йозефом Ніємек. – Це – довготривалий процес. Я переконаний, якщо ви продовжуватиме його, то матимете успіх. Також важливо щоб при цьому був почутий голос трудівників».

У свою чергу Олеся Брязгунова відзначила, що КВПУ звертає уваги на ризики підписання міжнародних угод в умовах відсутності реального соціального діалогу. Наприклад, незалежні профспілки протестували проти ухвалення проекту Трудового кодексу, який деякі політики обґрунтовували вимогами Угоди про Асоціацію з ЄС. Хоч насправді Україна повинна була внести лиш певні зміни до трудового законодавства, а не повністю його змінювати.

17425919 1444791708906864 4459025783095279759 n

Наступною установою, яку відвідала українська делегація, став Європейський Економічний та Соціальний комітет. Тут вони мали змогу поспілкуватися із секретарем EESC зі зовнішніх зв’язків Беатріз Поррез. Вона розповіла про принципи діяльності комітету та процес підготовки проектів законодавчих норм й розгляд їх у Європарламенті. При цьому Беатріз Порез наголошувала на важливості діалогу та знаходженні консенсусу між різними сторонами під час консультацій, наприклад, роботодавцями та профспілками.

«Наш комітет має дуже європейську характеристику – поєднувати за столом представників конфліктних сторін у процесі обговорення нових норм, - зазначила вона .– Якщо потім під час голосування ми маємо результат 50 голосів плюс один – ми не дуже задоволені своєю роботою».

Під час обговорення угоди вільної торгівлі України з ЄС Беатріз Порез відзначила, що європейська сторона чекає, коли Україна нарешті визначиться зі складом своєї делегації для перемовин.  Це повинен офіційно зробити уряд.

28 березня у Європарламенті відбувся симпозіум «Підтримка соціально-економічних реформ в Україні». У ньому, зокрема,  взяли участь директор офісу Фонду імені Фрідріха Еберта в ЄС Уве Оптенхьогель та  депутат Європарламенту, член Комітету з міжнародної торгівлі Йоахім Шустер, його колега Маріта Улвског з групи Прогресивного Альянсу соціалістів і демократів, Володимир Зізка із Соціал-демократичної партії Німеччини. Василь Поворозник з Міжнародного центру політичних досліджень зробив презентації на тему тіньової економіки та проведення децентралізації в Україні. А Ніна Потарська, яка представляла Центр соціальних та трудових досліджень, розповідала про результати дослідження ухилення від сплати податків та шахрайські схеми в Україні. У ході обговорення представники української делегації звертали увагу на проблеми, які виникають під час впровадження реформ, негативний вплив олігархів на розвиток країни, негаразди у банківській системі та соціально-економічне становище країни.  У свою чергу Олеся Брязгунова розповіла про посилення соціального напруження через відсутність діалогу під час впровадження реформ, зокрема децентралізації та медичної. Вона навела приклади протестів профспілок медиків та їхню боротьбу проти необдуманого й необґрунтованого скорочення медичних закладів.

DSC 1292

Підсумовуючи, Йоахім Шустер відмітив, що ця  дискусія була дуже корисною, адже парламентарі не бачать поки конкретної стратегії щодо України. Наприклад, європейських учасників заходу здивувало, що в Україні дуже гостро стоїть питання інфраструктури й те, що більшість доріг потребує ремонту.

«Україні важливо сфокусуватися на економічному розвитку, – зазначив Йоахім Шустер. – При цьому треба розуміти, що в країні є такі негативні явища, як відсутність верховенства права, справедливого правосуддя та корупція. А ці речі надзвичайно важливі. Я не вважаю, що це гарний шлях зменшувати податки. Хіба якщо немає оподаткування, то це значить, що нема тіньової економіки? Україна має багато соціальних проблем і на це потрібні бюджетні гроші. Водночас слід відходити від політики жорсткої економії до солідарності. Усі реформи також повинні сприяти збільшенню соціальних прав та зарплат громадян. Якщо ви маєте сильні профспілки, то буде легше збільшити доходи громадян, щоб вони могли жити краще і не отримувати зарплату в конвертах».

DSC 1293

Соціально-економічну ситуацію та перспективи підписання Глибокої й всеохоплюючої зони вільної торгівлі між ЄС та Україною  обговорювали й під час зустрічей української делегації з групою підтримки ЄС для України та координатором політики  двосторонньої координації торгових відносин з Україною і Євразійського економічного союзу Бартеком Студнярським.DSC 1346

Завершилася програма «Підтримки соціально-економічних реформ в Україні» відвідуванням офісу партії Європейських соціалістів та спілкуванням з заступником генерального секретаря PES Йоннесом Полетом і радником у справах Центральної та Східної Європи Конрадом Голотою. Також українська сторона мала змогу зустрітися з президентом цієї партії Сергієм Станішевим.

 

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Контакти

>
вул. Велика Василькiвська, 65,офiс 36 info@kvpu.org.ua м. Київ Київська область 03150 Україна +38044 287 33 38 +38044 28772 83